Władysław Bartoszewski jako pierwszy otrzymał w piątek medal za zasługi dla niemieckiego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie w uznaniu zasług dla rozwoju stosunków między Niemcami a Polską, także na szczeblu regionalnym.

 

"Uczciliśmy dzisiaj wielkiego Europejczyka, osobę zasłużoną dla pojednania Polaków i Niemców, intelektualistę wielkiego formatu, krytycznego historyka, rozważnego dyplomatę i energicznego polityka. Stał się pan dla Polaków i Niemców, dla obu narodów ważnym budowniczym pomostów, prekursorem porozumienia" - powiedział podczas uroczystości Erwin Sellering, premier landu. Premier Mecklemburgii w swoim wystąpieniu nawiązał również do życia Władysława Bartoszewskiego, m.in. do jego pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

 

"Medal za szczególne zasługi dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego w zjednoczonej Europie i na świecie" ustanowiono w styczniu br. 

 

Władysław Bartoszewski to były żołnierz Armii Krajowej, jeden z założycieli Rady Pomocy Żydom "Żegota". Walczył w Powstaniu Warszawskim. Więziony w czasach stalinowskich. W III Rzeczypospolitej dwukrotnie obejmował stanowisko ministra spraw zagranicznych.

 

Jest sekretarzem stanu w gabinecie Donalda Tuska i pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego.  1 maja 2010 roku odznaczony najwyższym wyróżnieniem europejskiej Polonii „Polonicus” w kategorii „Dialogu polsko-niemieckiego” na Gali Polonii w Akwizgranie.

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.