Prawo do wolności wszelkiego rodzaju zagwarantowane zostało w Powszechnej deklaracji praw człowieka, a także w wielu innych podobnych do niej dokumentach. Kraje, w których ustrojem politycznym jest demokracja, także zapewniają prawnie swoim obywatelom wolność polityczną. Choć Europa przeszła dużo na swojej drodze do wolności, teraz jej mieszkańcy wiodą swobodne życie i są z tego powodu szczęśliwi. Stąd dzisiejsze święto.

 

Są kraje gdzie wolność postrzegana jest jednak wciąż zupełnie inaczej. I albo rząd i społeczeństwo udają wolność, albo nawet na to się nie silą i żyją swoim życiem, niezależni od nikogo, nie zważając na na prawo do wolności. Często w zamknięciu. Jednym z krajów, gdzie prawo jednostki do wolności nie jest respektowane jest Korea Północna, gdzie formalnie nie panuje komunizm, ale w praktyce jest zupełnie inaczej. Na Kubie na przykład  turyści i tubylcy mają nawet odmienne waluty a kupować mogą często w innych sklepach. Przeciętny obywatel nie zna nic więcej poza drogą między domem i pracą. W wielu krajach afrykańskich jest podobnie. Możemy na bieżąco śledzić sprawę skazanej na śmierć Sudanki Meriam za rzekomą apostazję, czyli odejście od wiary i poślubienie chrześcijanina. Podobne problemy dotyczą obywateli wielu krajów muzułmańskich i azjatyckich. Jednak nie musimy tak naprawdę szukać przykładów daleko, bo i w Europie prawo człowieka do wolności jest łamane, chociażby na Białorusi.

 

Polacy świętują dziś 25. roczincę zwycięstwa Solidarności w wyborach, jest to zarazem nasze Święto Wolności, nasz narodowy symbol minionego ustroju, symbol przeszłości związanej ze strachem, obawami, brakiem nadziei i szarością. Udało nam się, bo o to zawalczyliśmy. Dziś świętujemy, bo kiedyś wyraziliśmy swój głośny sprzeciw i chcieliśmy zmian. Dlatego teraz możemy swobodnie przemieszczać się, podróżować, mamy prawo wyboru religi lub jej zupełnego odrzucenia, w wyborach politycznych możemy głosować na kogo chcemy, mamy niecenzurowaną prasę, obserwujemy konkurencję na rynku gospodarczym. Szanujemy i często powołujemy się na nasze prawo do wolności słowa i myśli. Możemy decydować o naszym życiu, jego kształcie i kierunku. I nikt nie ma prawa narzucać nam swojego światopoglądu.

 

Wolność jest jednak czymś więcej niż tylko naszym prawem. Wolność w XXI wieku powinna być obowiązkiem publicznym, dlatego dziś w 25. rocznicę wyborów, które zmieniły świat, akcentujemy pojęcie wolności, od którego zależy tak naprawdę wszystko. Bo życie każdego z nas. Dlatego pielęgnujmy wartość wolności i szanujmy je.

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.