I znowu nadszedł marzec, już mamy w Berlinie nadzieję na wiosnę i powoli marzą nam się następne wakacje. Jeżeli nie wiemy dokąd pojechać tym razem, warto zajrzeć między 8 a 9 marca na teren targów Messe Berlin, ponieważ jak co roku możemy wyruszyć tam w podróż dookoła świata.

A o tą podróż zadba ponad 10 tysięcy zagranicznych wystawców z 180 krajów w 26 halach tematycznych. W dniach 8-9 marca 2014 (sobota i niedziela), w godzinach 10-18, całodniowe bilety wstępu po 12 euro (zamiast 14,50) będzie można kupić we wszystkich kasach BVG i S-Bahn lub zamówić je przez Internet na stronie www.itb-berlin.de/eintrittskarten. Dzieci do lat 14 mają wolny wstęp w towarzystwie osoby dorosłej, bilet dla uczniów i studentów kosztuje 8 euro. Każdy bilet wstępu jest jednocześnie losem w wielkiej loterii, na której można wygrać podróże do egzotycznych krajów na całym świecie.  

Krajem partnerskim jest w tym roku Meksyk, który możemy dokładnie zwiedzić w hali 1.1.

 

Dla rodziny i z rodziną

 

Wielkim udogodnieniem dla zwiedzających jest specjalnie stworzony z myślą o najmłodszych program dla dzieci – ITB Kinderland, z bezpłatnym kinem w hali 14.2 i bezpłatną animacją zabaw i opieką nad dziećmi w hali 26.

8 i 9 marca odwiedzający ITB rodzice wraz z dziećmi będą mogli wspólnie przeżyć i zaplanować podróż marzeń. Specjalnie przygotowana dla dzieci podróż dookoła świata zaczyna się już przy wejściu wschodnim – Eingang Ost, gdzie w hali 14.2, będącej kinem dla dzieci, przyszli turyści będą mogli poznać różne kultury. A potem  w hali 18, razem z Pipi Langstrumpf, zatańczą, pośpiewają i zjedzą pyszny szwedzki tort.

W hali 26 ITB Kindeland przygotowano wiele niespodzianek dla najmłodszych już w wieku od 4 lat. Labyrinth Kindermuseum Berlin zaprasza na interaktywny program Ganz weit weg – und doch so nah! (Tak blisko i tak daleko). W 1994 roku została wydana przez Coppenrath Verlag pierwsza książka z serii Briefe von Felix (Listy Felixa), dzięki której niemieckie dzieci poznały historie krajów z całego świata. Na tegorocznych ITB Felix świętuje swoje 20 urodziny i zaprasza na nie wszystkie dzieci, odwiedzające Messe Berlin.

W hali 4.1 czeka na najmłodszych podróżników kraina odkrywców, w której mogą powpinać się w „ogrodzie linowym” w ramach ćwiczeń fizycznych. A w ramach ćwiczeń intelektualnych mają szansę wziąć udział w warsztatach eksperymentalnych, organizowanych przez znane popularno-naukowe pismo młodzieżowe „GEOlino”. Najmłodszym turystom będzie towarzyszyć cały czas ich ulubione Radio Teddy.  Na stoisku ExploRussia młodzi globtroterzy będą mogli osobiście pomalować znane rosyjskie Matrioszki czyli „baby z drewna”.

W hali 6.2 na stoisku Autostadt Wolfsburg mali „autofani” będą mogli samodzielnie zbudować elektryczny samochód. A trochę więksi miłośnicy czterech kółek będą mogli wypróbować swoje rajdowe siły w symulatorze jazdy, który w przyszłości będzie na stale funkcjonował w nowopowstającym pod Ingolstadt – Audi Experience Center.

Kraj związkowy – Hesja zaprasza cale rodziny do hali 7.2 na wspólną  podróż poprzez bajki braci Grimm w towarzystwie czarodzieja Lenaro. Male łasuchy będą mogły również w hali 10.2 spróbować podobno najlepszej na świecie belgijskiej czekolady i jej najnowszych „odmian” – z czereśnią, marcepanem albo musem czekoladowym. Rodzinna niedziela na ITB 2014 kończy się przy wejściu północnym  (Eingang Nord), gdzie w Palais am Funkturm o 15.30 rozpoczynają się występy pt. Delphische Spiele, kończące tegoroczne targi turystyczne w Berlinie.

 

 

„Niespotykane niespodzianki” dla wszystkich

 

Tematem wiodącym tego roku jest 25. rocznica upadku muru berlińskiego. Z tej okazji na stoisku A&O Hotels będzie można podziwiać oryginalny blok muru o wysokości 3,60 metra i szerokości 1.20 wypożyczony z lipskiej galerii SansvoiX modern art. W hali 12, należącej do visitBerlin i Tourismus Marketing Brandenburg GmbH, zwiedzający będą mogli sami przyozdobić ten kilkutonowy pomnik socjalizmu. Tuż obok – Kulturprojekte Berlin GmbH przedstawią program jesiennych imprez, związanych z nadchodzącą rocznicą, a w tym między innymi instalację świetlną, która zapanuje nad Berlinem 9 listopada. Punktem kulminacyjnym obchodów 25. rocznicy będzie 12-kilometrowa inscenizacja uliczna z udziałem tysięcy berlińczyków, uczestników wypadków tamtej niezapomnianej nocy, w czasie której połączyły się dwie części stolicy Niemiec i kraju.

W hali 4.2 goście tegorocznej ITB będą mogli udać się w wirtualną podróż z animacjami 3D do hiszpańskiej Katalonii, gdzie obejrzą mecz „FC Barcelona” albo wykonają skok na spadochronie nad Costa Brava.

Biuro turystyki Bawarii przygotowało dla kibiców piłki nożnej wyjątkową niespodziankę w hali 6.2b, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie puchary, zdobyte przez legendarna „FC Bayern”. Natomiast miasto Brema zaprasza już teraz nas do hali 6.2a na  tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy, „zatytułowany” w tym roku Czekolada i wino.

Wszyscy zainteresowani kulturą znajdą ciekawe propozycje imprez kulturalnych  – festiwali, koncertów i wystaw w Niemczech, Europie i na całym świecie w hali 10.2 tzw. Culture Lounge.

Finlandia w hali 18 przygotowała specjalny rozgrzewający program dla zmęczonych zimą pod hasłem Sauna i Yoga w świetle Kola Polarnego.

W Maroku, w hali 21b, będzie można poznać technikę tworzenia miedziorytów, nauczyć się starej sztuki kaligrafii oraz ceremonii patrzenia królewskiej herbaty.

Wyjazdom dla młodzieży poświęcona jest cala hala 4.1 Youth Travel Segment. 63 wystawców przygotowało tam specjalne oferty dla „młodych, gniewnych”, zwiedzających świat prywatnie i w ramach praktyk.

Podsumowując, na ITB każdy znajdzie dla siebie coś intersującego, a do tego nie będzie musiał jechać dalej niż do Messe Berlin na Charlottenburgu, żeby zobaczyć na własne oczy kraj swoich marzeń.

 

 

Sprzedawać marzenia…

 

Kiedy studiowałam turystykę, uczono mnie, że turystyka to nic innego, jak sprzedaż marzeń. Podobną formą sprzedaży marzeń jest film. Wizyta w kinie to wejście na chwilę w inny świat, w inną bajkę, trochę tak samo, jak wyjazd za granicę do innego kraju, innej kultury…

Co roku organizowany jest podczas targów turystycznych ITB konkurs filmu turystycznego pod nazwą Das Goldene Stadtor, który w tym roku zostanie rozstrzygnięty na terenie targów 6 marca. Konkurs organizowany jest w kilku kategoriach, ale żeby zgłosić film, trzeba uiścić opłatę około 500 euro.

Takich opłat na pewno nie musiałby płacić Woody Allen, gdyby kręcił swój kolejny film w jednym z pięknych miast świata. Branża filmowa zarzuca mu trochę, że ostatnio kręci filmy-pocztówki, promujące pośrednio turystykę przyjazdową do miasta, w którym rozgrywa się akcja. Nie da się ukryć, ze Viki Christina Barcelona, stanowczo zainteresowało Hiszpanią miliony widzów na świecie, podobnie jak O północy w Paryżu czy Zakochani w Rzymie.

Podobno Allen pisze swoje scenariusze do filmów tylko w 3-4 tygodnie i ciągle się śpieszy, żeby zdążyć ze wszystkim, co jeszcze zaplanował w wieku 77 lat. Radni miasta Krakowa złożyli mu w 2012 roku propozycję umieszczenia kulisów kolejnego filmu w stolicy Małopolski, ale zażądał 10-15 milionów dolarów. Czesi, Rosjanie i Niemcy też starają się o Allena, ale my mamy podobno większe szanse, bo amerykański reżyser ma sentyment do Krakowa jako miłośnik jazzu i wierszy Wisławy Szymborskiej.

Kraków tymczasem szykuje się do nowego spotu reklamowego, a w którym w roli Kopciuszka w baśniowej scenerii wystąpi Alicja Bachleda-Curuś. Prawdopodobnie nie zdołamy go zobaczyć jeszcze w marcu na tegorocznych ITB, ale warto sprawdzić, co Polska w tym roku przygotowała dla zagranicznych gości w „tradycyjnej” hali  15.1?

 

Agata Lewandowski

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.