28 stycznia w Senacie RP w Warszawie rozdane zostały nagrody Marszałka Senatu w konkursie dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Nagrodę II otrzymała dziennikarka naszego portalu pani Sława Ratajczak za cykl artykułów opublikowanych na łamach Polonia Viva.

 

Temat XI edycji konkursu brzmiał: „Polonia wczoraj i dziś – zmiana pokoleniowa. Nowe obowiązki i nowe oczekiwania”. Nagrodę pani Sławie Ratajczak przyznano za cykl artykułów dotyczący emigracji hamburskiej i kolońskiej. W publikacjach: Spod Wągrowca, Nakła, Piły... (z historii polskiej emigracji w Hamburgu), Z Wilhelmsburga w polskość jak tęcza barwną oraz Szaleństwo Andrzeja Rhode autorka porusza problem różnic trzech pokoleń emigracyjnej rodziny z Polski. Ukazuje również barwne tło wydarzeń i przedstawia realia życia pierwszej fali emigracyjnej z Polski oraz ich dzieci i wnuków (5 pokoleń). Nie brakuje tu barwnych opisów polsko-niemieckiej rzeczywistości, zaskakujących wniosków i humoru. Marszałek Senatu RP nagrodził jednak nie tylko język i formę, ale przede wszystkim dziennikarski trud i wytrwałość, które pani Sława włożyła w odszukanie konkretnych osób i udokumentowanie rodzinnej historii.

 

 

W konkursie zwyciężyła Agnieszka Czyżewska-Jacquement za cykl reportaży o współczesnej polskiej emigracji, który wyemitowany został na antenie Polskiego Radia Lublin. Nagrodę III przyznano Halinie Ostas-Goławskiej i Marii Wieczorkiewicz za audycję „Gotowi do zmiany” (Polskie Radio dla Zagranicy). Na konkurs napłynęło 37 prac. Jury przyznało trzy nagrody oraz pięć wyróżnień.

 

 

Źródło: senat.gov.pl

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.