Z satysfakcją przychodzi odnotować nam fakt uhonorowania w dniu 15 listopada tego roku zaszczytnym tytułem CUSTOS MONUMENTORIUM REI REPUBLUICAE osób i instytucji, które zasłużyły się dla ochrony dziedzictwa narodowego i kultywowania polskiej tożsamości w kraju i poza jego granicami.

 

Z jeszcze większą radością przyjmujemy, że w kategorii „ Nagroda Krajowa Dla Osób Fizycznych” otrzymał  to zaszczytne wyróżnieniue Pan Miurosław A. Supruniuk z Torunia, z tamtejszego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika za utworzenie unikatowego Archiwum Emigracji. To wieloletnia, żmudna, dociekliwa i jakże istotna dla pokoleń Polaków praca jest dowodem więzi Emigracji z Macierzą, to najżywszy przejaw zainteresowania naszymi polonijnymi sprawami. Pełni uznania przyłączamy się do płynących ze świata gratulacji i życzeń „Wszelkiej pomyślności!”    

 

Redakcja Polonii Viva

 

 

Na stronie Senatu RP czytamy :  

 

Po raz pierwszy przyznano tytuły Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej

 

„To, co otrzymaliśmy jako dorobek poprzednich pokoleń, jest zachowane dzięki osobom i środowiskom, którym leży na sercu utrwalanie tej spuścizny. Są to niejednokrotnie osoby anonimowe, działające lokalnie. To pasjonaci historii rejonu, kolekcjonerzy, kronikarze, pragnący ocalić fragmenty większej całości dla potomnych” – mówił marszałek Bogdan Borusewicz na uroczystej gali, 15 listopada 2013 r., w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Podczas uroczystości ogłoszono wyniki I edycji konkursu „Strażnik Dziedzictwa Rzeczypospolitej” Custos Monumentorum Rei Publice. Po raz pierwszy tym tytułem uhonorowano osoby i instytucje mające szczególne zasługi dla ochrony i zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą. Konkurs, ustanowiony w marcu 2013 r. przez marszałka Senatu, zorganizowano we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury.

 

Czytaj więcej na :   http://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,5925,po-raz-pierwszy-przyznano-tytuly-straznika-dziedzictwa-rzeczypospolitej.html

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.