7 września 2013 w pomieszczeniach klubu „Kon-Takt” w Essen odbyło się kolejne spotkanie artystyczne z cyklu „Piwnica pod Piastem”. Tym razem zaproszono dwie panie: Jadwigę Jagę Rudnicką z Erlenbach nad Menem oraz Małgorzatę Brzosko z Dortmundu. Zebranych gości przywitała w imieniu Gminy Polskiej Piast Dorota Lesiow, następnie przekazała mikrofon Waldemarowi Kostrzębskiemu, który wygłosił słowo wstępne.

 

Ciepło i zwięźle przedstawił i scharakteryzował sylwetki obu pań oraz opisał ich artystyczne sukcesy. Na koniec podzielił się swoją osobistą refleksją, podkreślając wielką wartość artystycznych osiągnięć polonijnych twórców dla krzewienia i umacniania polskiej kultury oraz integracji Polaków w Niemczech. Jaga Rudnicka i Małgorzata Brzosko bardzo subtelnie dopasowały, zarówno brzmieniowo jak treściowo, prezentowane wiersze i piosenki.

 

Wybrane wiersze Jagi Rudnickiej świetnie pasowały do tematu wieczoru „wspomnienie lata”; lekko melancholijne obrazy, pełne ciepłych skojarzeń i wzruszeń oraz tak bardzo charakterystyczny dla Jagi Rudnickiej zachwyt otaczającą nas przyrodą, przeplatały się z mocno wyciszonymi dźwiękami gitary i ciepłym głosem Małgorzaty Brzosko, która przypomniała nam wiele, trochę już zapomnianych, polskich piosenek.

 Na zdjęciu od lewej:  Waldemar  Kostrzębski,  Małgorzata Brzosko, Jadwiga Jaga Rudnicka

 

Poetyckie teksty Jagi Rudnickej i poezja śpiewana Małgorzaty Brzosko stopiły się w jedną sentymentalną opowieść o tym co za nami i o tym co przed nami. Obie panie okrasiły swoje występy ciekawymi komentarzami, co przydało temu wieczorowi wiele naturalnego ciepła i uroku. Po oficjalnym zakończeniu programu postanowiono spontanicznie aby wspólnie, przy akompaniamencie gitary Małgorzaty Brzosko, zaśpiewać jeszcze kilka piosenek, standardów polskiej muzyki rozrywkowej, znanych chyba każdemu Polakowi. Programowi artystycznemu towarzyszył wernisaż obrazów Jagi Rudnickiej http://jaga-art.blogspot.de/, który potrwa kolejne trzy tygodnie. Wszystkim piastowiczom, którzy przyczynili się swoją bezinteresowną pracą i zaangażowaniem do realizacji tego artystycznego wieczoru i przygotowania wernisażu obrazów oraz za przygotowanie słodkich wypieków i innych potraw a także za udekorowanie i nagłośnienie sceny, serdecznie dziękujemy. Całość programu zarejestrowały kamery Piotra Płonki; materiał filmowy z tego literacko-muzycznego spotkania oraz wywiady z obu artystkami ukażą się wkrótce na www.Pepe-TV.de

 

Halina Kostrzębska

 

Fotorelacja Halina Kostrzębska: http://www.piast-essen.de/wspomnienie-lata/index.html

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.