Teatralno-filmowa szkoła aktorska "Reduta" w Berlinie pod dyrekcją prof. Teresy Nawrot - absolwentki Akademii Teatralnej w Warszawie i długoletniej asystentki i współpracowniczki Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, obchodzi w czerwcu 2013 roku 30 urodziny.  Prawdę mówiąc są to trzy jubileusze, bo nie tylko szkoła skończy 30 lat, ale też  Teresa Nawrot obchodzić będzie 45-lecie pracy, a Jerzy Grotowski, w którego „Teatrze Laboratorium” Nawrot spędziła 14 lat, skończyłby w tym roku 80 lat.

 

Obchody jubileuszowe trwały od 14 do 22 czerwca 2013 r., a zaproszono do udziału także polskich artystów. Laboratorium” Nawrot spędziła 14 lat, skończyłby w tym roku 80 lat.

 

Wybitna artystka, genialna menadżerka, która przez 30 lat prowadzi nieprzerwanie szkołę teatralną na obczyźnie, spadkobierczyni techniki Jerzego Grotowskiego, to postać, z którą mało kto odważy się zmierzyć. Wielka osobowość, wybitny człowiek, mający ogromne osiągnięcia w pracy z młodymi pokoleniami. Droga do sukcesu nie była łatwa, na szczęście znaleźli się ludzie, którzy ją wspierali, o których wspominała podczas uroczystości przyznania przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki za „zasługi dla kultury polskiej”.

 

Jerzy Grotowski pewnie przewraca sie w grobie na wieść, że za 30 lat pracy pedagogicznej na trudnym terenie w obliczu doprawdy ciężkiej konkurencji, twórczyni tych osiągnięć nie przyznaje się orderu z prawdziwego zdarzenia, lecz odznaki jak za organizowanie harcerskich przygód. Źle to świadczy o rozeznaniu polskiego ministra Kultury, bo to w jego imieniu odznakę wręczył jubilatce nowy urzędujący ambasador dr Jerzy Margański. Uroczystość miała pomimo wszystko wyjątkowy charakter, byli znakomici mówcy, którzy wyrażali ogromny podziw dla talentu i efektów pracy pedagogicznej.

Szkoła "Reduta" od początku istnienia zaprasza znanych aktorów i reżyserów z Polski. Występowali tu od 1984 roku tacy artyści, jak Zygmunt Hübner, Tadeusz Łomnicki, Wojciech Siemion, Marek Siudym, Sławomira Łozińska, Ewa Szykulska i inni.

Studenci szkoły biorą udział w licznych festiwalach szkół teatralnych np. w Łodzi, Wiedniu, Ołomuńcu, Brnie, Bydgoszczy, Moskwie.

Z okazji jubileuszu będzie można zobaczyć w Berlinie spektakl studentów 3 roku "Reduty" - "Lieb Vaterland magst ruhig sein" Ödöna von Horvátha w reżyserii Horsta Ruprechta. Swoje umiejętności zaprezentują także studenci 4 roku w spektaklu dyplomowym: "Begger's Opera" zrealizowanym przez Hansa-Jürgena Hannemanna, Claudię Horn i Marléne Colle. Absolwentka łódzkiej PWSFTViT Dagna Cipora wykona piosenki Bertolda Brechta.

Uroczystości jubileuszowe zapowiadają się niezwykle interesująco.

Patrz program:www.reduta-berlin.de

 

Krystyna Koziewicz

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.