Elżbieta Sobótka i Horst SeehoferElżbieta Sobótka - była Konsul Generalna Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium uhonorowana najwyższym odznaczeniem  Wolnego Państwa Bawarii.

 

W połowie sierpnia ub. roku Konsul Generalna Elżbieta Sobótka zakończyła swoją misję konsularną w Bawarii i Badenii Wirtembergii. Jej wielkie zaangażowanie nie tylko w przybliżanie Polski niemieckim partnerom, ale także w dalszy rozwój polsko-bawarskich kontaktów w dziedzinie polityki, gospodarki i kultury zostało docenione przez rząd Bawarii. Elżbiecie Sobótce przyznano Bawarski Order Zasługi. Odznaczenie to ma szczególne znaczenie, gdyż według statutu liczba żyjących laureatów nie może przekroczyć dwóch tysięcy osób. Nic więc dziwnego, że odpowiedzialni są bardzo oszczędni w przyznawaniu tego orderu.

W uzasadnieniu podkreślono między innymi, że w ciągu sześciu lat swej działalności dyplomatycznej Elżbieta Sobótka angażowała się daleko ponad obowiązki służbowe, organizując i wspierając liczne projekty kulturalne, naukowe, wyjazdy studyjne, kontakty nauczycieli. Owocem tych działań były spotkania mieszkańców Bawarii i Polski zmierzające do bliższego poznania się, zgłębienia wiedzy o historii i kulturze oraz wspólnych relacjach na przestrzeni wieków. Te bliskie kontakty  doprowadzały z kolei do pomniejszania uprzedzeń i obalania stereotypów.

Ponadto w uzasadnieniu uwypuklono dwuletnią działalność Laureatki jako doyen korpusu dyplomatycznego w Bawarii. Także w tej roli Elżbieta Sobótka sprawdzała się doskonale, z powodzeniem zacieśniając  współpracę pomiędzy reprezentującymi swe państwa dyplomatami w obszarach polityki, kultury i gospodarki.

Uroczyste wręczenie orderu, przez premiera Bawarii Horsta Seehofera, odbyło się 10 października 2012 roku w pięknej renesansowej sali monachijskiej rezydencji zwanej Antiquarium, z racji znadującej się tam bogatej kolekcji antycznych skulptur.

Cieszy, że trud Konsul Generalnej Elżbiety Sobótki został doceniony, że udało się jej zainteresować szerokie kręgi bawarskiego społeczeństwa polską historią, kulturą i obyczajami w prawdziwie europejskim duchu. Wielkie gratulacje!

 

Nina Kozłowska

(Foto: W. Roucka)

Moje Miasto nr.1/2013

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.