W Koncerthaus w Berlinie „Lutosławski Quartet” 31 stycznia br.  zainganurował setną rocznicę urodzin kompozytora. Dnia 10  lutego Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech we współpracy z Uniwersytetem Sztuk w Berlinie oraz Towarzystwem Beethovena w Joseph – Joachim- Saal UdK zorganizowała koncert w ramach obchodów „Witold Lutosławski w 100. rocznicę urodzin". Uroczystość rozpoczęła się wspomnieniem biografa, przyjaciela i ucznia Lutosławskiego prof. dr hab. Krzysztofa Meyera, który wygłosił referat na temat „Klasyka modernizmu”. Kompozytor Witold Lutosławski w latach 60. czczony był w Berlinie jako jeden z największych kompozytorów awangardy.

Witold Lutosławski uznawany jest za jednego z największych klasyków muzyki XX. wieku. Styl jego kompozycji ma bardzo indywidualny charakter i przechodził liczne przemiany, od neoklasycyzmu i inspiracji polskim folklorem do jedynego w swoim rodzaju języka muzyki w późnych latach życia artysty. Jego muzyka odznacza się wzorową równowagą proporcji pomiędzy formą a treścią, intelektem a uczuciami. Wiele jego dzieł powstało z myślą o słynnych wykonawcach - Mścisławie Rostropowiczu, Krystianie Zimermanie, Peterze Pearsie czy Dieterze Fischer-Dieskau. Lutosławski dyrygował licznymi orkiestrami na całym świecie m.in. Filharmonikami Berlińskimi, BBC Symphony Orchestra oraz Orchestre de Paris.

W programie wykonano utwory: Wariacje na temat Paganiniego na dwa fortepiany (1941), Subito na skrzypce i fortepian (1992), Bukoliki na altówkę i wiolonczelę (1962), Partita na skrzypce i fortepian (1984), Kwartet smyczkowy (1964).

Wykonawcami koncertu byli: Elżbieta Stabrawa, Grimma Beniumova oraz Kwartet Polski z Deutscher Oper Berlin w składzie: Ewa Tomaszewska (fortepian), Tomasz Tomaszewski (skrzypce), Piotr Prysiażnik (skrzypce), Sebastian Sokół (altówka) i Maryjka Pstrokońska – Nawratil (wiolonczela). Kwartet Polski specjalizuje się w polskich kompozycjach odkrywając polskie ślady w dziejach Berlina. Planowane są liczne niemieckie lutosowanie m.in. w wykonaniu berlińskich filharmoników pod batutą Simona Rattle w ramach upamiętnienia rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. KK

Berlin, 11 luty 2013

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.