Kolonia i Katowice od 31 lat są doskonałymi partnerami na wielu płaszczyznach. Współpraca ta jest stale widoczna m.in. w wielu wspólnych projektach i wydarzeniach organizowanych co roku w obu miastach.

Ważną rolę w umacnianiu relacji między Katowicami a Kolonią odgrywa działalność Towarzystwa ds. Wspierania Miast Partnerskich Kolonia-Katowice, które zostało założone w 1994 r. przez ówczesnego burmistrza Kolonii. Zgodnie z mottem "Aktywne Miasta Partnerskie" stowarzyszenie wykorzystuje spotkania kulturalne między innymi po to, aby zbliżyć do siebie mieszkańców między Renem a Rawą oraz umożliwić wzajemne poznanie różnorodności kulturowej i kreatywności obu miast.

Wieczór kulturalny jest ważnym symbolem sąsiedztwa i dialogu kulturowego, do którego oba kraje i miasta zobowiązały się w traktatach z 1991 roku. Dużą rolę odgrywa również solidarności. W tym roku bardziej niż kiedykolwiek.

Po przymusowej dwuletniej przerwie (z powodu pandemii) Stowarzyszenie Kolonia-Katowice zaprasza na 6. Wieczór Kulturalny 12 listopada 2022 r. o godz. 18:00 w VHS Forum (Rautenstrauch Joest Museum).

Tradycyjnie impreza składać się będzie z dwóch części. W pierwszej części odbędzie się wykład "Nowe czasy - nowa solidarność" na temat sytuacji Ukraińców w Katowicach, który wygłosi Jan Opielka - publicysta, autor pracujący dla niemieckich i polskich mediów.

W drugiej części wieczoru odbędzie się koncert jednego z najbardziej znanych śląskich muzyków - Józefa Skrzeka - wybitnego multiinstrumentalisty, wokalisty, kompozytora, jednego z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, założyciela i lidera legendarnego zespołu SBB. W trakcie swojej kariery Józef Skrzek był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany jako jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich muzyków.

Podczas imprezy będą zbierane datki, które stowarzyszenie przekaże miastu Katowice na wsparcie uchodźców z Ukrainy przebywających w Katowicach.

Wstęp jest wolny.

Monika Moi

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.