Dwa ostatnie weekendy sierpnia w restauracji „Gdańska” w Oberhausen upłynęły bardzo klasycznie. Na cztery weekendowe dni sala teatralna gościła Pierwszy Olszamowski Piano Festival. Na scenie przez cztery wieczory gospodarzem był znakomity kompozytor i pianista Sławomir Olszamowski z Köln. Posłuchać można go było w czterech różnych odsłonach. Pierwszego wieczoru bardzo ekspresyjnie zagrał utwory Chopina. Drugiego dnia, wraz z tenorem Zenonem Iwanem wykonali słynne pieśni i arie operowe. Trzeci wieczór był bardzo trudny, gdyż Sławomir Olszamowski wykonał wiele utworów po raz pierwszy. Usłyszeć można było kompozycje m.in.  Liszta, Rachmaninowa, Debussy`ego, Gershwina. Ostatniego dnia festiwalu gościem Sławomira Olszamowskiego był muzyk rockowy Krzysztof „Ptak” Wrobel, wokalista zespołu Communa z Solingen. Razem wykonali utwory m.in. Młynarskiego, Szczepanika, Sinatry. Największy aplauz jednak otrzymali po wykonaniu utworu „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena.

 „Olszamowski Piano Festival”, miał na celu prezentację dorobku artystycznego Sławomira Olszamowskiego. Ten znany w środowisku polonijnym i niemieckim muzyk urodził się we Wrocławiu, a obecnie mieszka w Köln. W wieku sześciu lat, sam poproił mamę, żeby zapisała go do szkoły muzycznej. Studiował kompozycję pod kierunkiem m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Poza tym odbywał prywatne konsultacje u Witolda Lutowsławskiego. W okresie przemian Okrągłego Stołu przyjechał z rodziną do Niemiec.

Jest laureatem konkursów kompozytorskich, m.in. II nagrody za Muzykę koncertującą „Oczekiwanie” na Konkursie Młodych Kompozytorów w Warszawie oraz III nagrody za Bułgarską Fantazję na Konkursie Kompozytorskim w Płowdiw w Bułgarii. Ponadto w 2003 roku film „Goldgarten” w reżyserii Saschy Bruhn z jego muzyką zdobył główną nagrodę na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Berlinie.

Utwory Sławomira Olszamowskiego były wykonywane na wielu znaczących festiwalach muzyki współczesnej, m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, gdzie wykonano jego Rapsodię chorałową na wielką orkiestrę symfoniczną pod dyrekcją Karola Styji, Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, zaś jego cykl Łańcuch Przeciwieństw na orkiestrę kameralną, wykonywany był wielokrotnie przez Orkiestrę Muzyki Nowej.

Sławomir Olszamowski działalność koncertową rozpoczął w 2008 roku, w wieku 53 lat. Stało się to dzięki głębokiej przemianie osobowościowej, jaką wówczas przeszedł oraz za namową emigracyjnych przyjaciół ze środowiska Klubu „Ignis” w Köln. Od tej pory regularnie koncertuje w Niemczech oraz w Polsce, a także na zaproszenia Instytutu Francuskiego. W 2010 grał solo i z orkiestrą na Gali Amnesty International w Leichlingen. 

Jest kompozytorem różnorodnym i niespokojnym. Skomponował utwory zarówno na klarnet, akordeon, perkusję, trio stroikowe, kwartet smyczkowy, orkiestrę kameralna, aż po Rapsodię chorałową na wielką orkiestrę symfoniczną. Od 2008 roku wspiera muzycznie amatorski Teatr „Gdańska” w Oberhausen. Pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. Jego dziadek był dyrygentem Opery w Kijowie, a mama znaną rzeźbiarką. Często za nią powtarza, że „artystą człowiek się rodzi, i jest to bardziej rodzaj przekleństwa niż wyróżnienia, gdyż człowiek nacechowany artyzmem jest stale i do końca życia na etapie poszukiwań nowych treści i rozwoju.

 Leonard Paszek

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.