27 lipca br. delegacja CDU na czele z przewodniczącym partii Friedrichem Merzem odwiedziła Warszawę. W czasie wizyty w Polsce delegacja niemiecka odbyła dwugodzinne rozmowy z prezesem PIS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowy odbyły się z inicjatywy strony niemieckiej, do której należeli deputowani do Bundestagu - Patricia Lips, Knut Abraham i Paul Ziemiak. Ze strony polskiej wzięli w nich udział - Sekretarz Generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski oraz Ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski.

28 lipca delegacja CDU spotkała się z Premierem RP Mateuszem Morawieckim. Głównymi tematami rozmów były relacje polsko-niemieckie i europejskie oraz wsparcie Ukrainy w czasie wojny. Polska strona poruszyła kwestie reparacji po II wojnie światowej, wyrażając nadzieję, że CDU będzie miało inne zdanie na ich temat niż aktualny rząd w Berlinie.                                                                            

W ramach działań pomocowych Polska wysłała ze swoich zasobów do Ukrainy 200 czołgów produkcji radzieckiej, Niemcy mieli w zamian wysłać Polsce nowocześniejszy sprzęt (Ringtausch). Lider chadeckiej partii CDU w niemieckim parlamencie Friedrich Merz miał według tygodnika „Spiegel” zneutralizować negatywną sytuację powstałą z powodu opóźnionej wymiany czołgów. Kanclerz Olaf Scholz podkreśla przy tym, że bezpośrednia pomoc militarna dla Ukrainy ze strony Niemiec wciąż wzrasta, czego przykładem są niedawno wysłane wyrzutnie rakietowe Mars II oraz samobieżne haubicoarmaty Panzerhaubitzen 2000.

Kończąc wizytę w Polsce delegacja CDU złożyła kwiaty pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego i Pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta.

Członkiem delegacji był sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak, pełniący także funkcję przewodniczącego niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej w Bundestagu.                              

Paul Ziemiak urodził się w Szczecinie. Gdy miał 3 lata jego rodzina przeniosła się do Niemiec. Był przewodniczącym Junge Union - młodzieżowej organizacji CDU do 2018, kiedy został wybrany najmłodszym w historii sekretarzem generalnym tej partii. W swoim wpisie na Facebooku podkreślał jak bardzo emocjonalnym momentem było osobiste uhonorowanie bohaterów Powstania Warszawskiego, ponieważ „Niemcy i Polska są dziś przyjaciółmi i wspólnie upamiętniamy bohaterów Powstania Warszawskiego, to kolejny cud europejskiej historii”.

Agata Lewandowski

(Quelle www.facebook.com/paulziemiak)

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.