W związku z panującym w Polsce trendem na promocję wszystkiego co stricte polskie, byłam zdziwiona widząc często w polskiej telewizji egzotyczną twarz pięknie śpiewającej Sary James. 

Sara James jest córką Polki - Arlety Dancewicz i Nigeryjczyka - Johna Jamesa, który jest piosenkarzem występującym w duecie Loui & James. Urodziła się w 2008 roku w Słubicach, które można dziś żartobliwie traktować jak polską dzielnicę Frankfurtu nad Odrą. Sara już w przedszkolu zdobywała pierwsze nagrody w konkursach piosenki. W 2020 występowała w World Talent Show. W 2021 zwyciężyła w programie The Voice Kids, zdobywając największe poparcie widzów. W tym samym roku wygrała program Szansa na sukces, dzięki czemu reprezentowała Polskę na 19. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Paryżu i zdobyła na nim godne drugie miejsce.

14 czerwca 2022 wystąpiła w największym amerykańskim show America’s Got Talent i otrzymała tzw. złoty przycisk od najbardziej krytycznego jurora tego programu Simona Cowella. Kiedy Sara powiedziała na scenie tego mającego ponad 10 milionową widownię programu, że jest z Polski, okazało się że jego dwaj jurorzy mają polskie korzenie. Wprawdzie Simon Cowell przyszedł na świat w Londynie, ale jego babcia była Polką – Esther Cowell z domu Malinsky. W tym samym momencie siedzący obok pochodzącej z Niemiec Heidi Klum, kanadyjski aktor i producent - Howie Mandel dodał, że jego rodzina przyjechała do Ameryki z Polski. W ten sposób po raz kolejny przekonaliśmy się, że polscy emigranci osiągają międzynarodowe sukcesy na całym świecie. Pozostaje pytanie, dlaczego Simon Cowell bez konsultacji z pozostałym jurorami nacisnął „golden buzzer” dając Sarze automatycznie bilet do półfinału. Nasza wielokulturowa 14-latka z Ośna Lubuskiego wzruszająco zaśpiewała utwór Billie Eilish „Lovely”. Sara podobnie jak Billie Eilish - 20-letnia laureatka Oscara za muzykę i kilku Grammy, sama komponuje piosenki i wydała nawet własny album „Jak co roku”. Podobnie jak Billie śpiewa z wielką wrażliwością i delikatnością, a do tego nie stara się przypodobać publiczności swoim ubiorem. Ciekawe czy poza wysoko ocenionym przez Simona Cowella talentem Sary, na jego spontaniczny gest wpływ miał sentyment rodzinny, czy może był to symbol solidarności z Polakami niosącymi pomoc Ukraińcom. Odpowiedzi na to pytanie nie poznamy, ale w uznaniu dla młodej Polki, sama Billie Eilish na swoim oficjalnym fanpage'u na Facebooku liczący ponad 30 milionów obserwujących, udostępniła występ Sary.

Sara James – córka nigeryjskiego emigranta z Polski została na światowym forum doceniona przez potomków polskich emigrantów za granicą, z czego cieszymy się wszyscy - Polacy w Polsce i za granicą, a szczególnie nasze młodsze polskie pokolenia na całym świecie.

Sara James jest najlepszym przykładem wielokulturowości, która w sztuce daje najciekawsze efekty.

Agata Lewandowski

Foto: Bogdan Rajski , Quelle: Istagram

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.