Pod takim hasłem odbył sie w restauracji „Gdańska” w Oberhausen piękny koncert zespołu Nomedia, ze specjalnym udziałem, jednego z najlepszych polskich gitarzystów Leszka Cichońskiego. Drugim gościem był pochodzący z Polski, a obecnie mieszkający w Essen, gitarzysta AdamOr. Koncert odbył się w trakcie, kiedy ukraińskie miasta zasypywane były bombami, a przez granice uciekały setki tysięcy uciekinierów. Niektórzy z nich znaleźli schronienie w hoteliku, który mieści się nad „Gdańską”.

Członkowie zespołu Nomedia pochodzą z Polski, a od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat mieszkają w Niemczech. Nie są im obojętne sprawy, które dzieją się wokół nich. Często sytuację na świecie ukazują w swoich tekstach. Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie uznali, ze muszą swój sprzeciw wobec niej zaznaczyć również swoją muzyką.

Wielką radością była pozytywna odpowiedź Leszka Cichońskiego, który od wielu lat jest dla nich muzycznym guru. Kilku z nich każdego roku uczestniczy w festiwalu Thansk Jimi we Wrocławiu, którego kulminacyjnym punktem jest granie 1 maja „Hey Joe”, Jimiego Hendrixa na kilka tysięcy gitar.

Nomedia to zespół, który powstał 10 lat temu w Essen. Jego założycielami i liderami są Krzysztof Weihsmann oraz Janusz Adamczyk, doświadczeni muzycy, nie tylko na polonijnej scenie. Grają rocka, ale na swój sposób. W swoim instrumentarium mają m.in. wiolonczelę. Obecnie planują nagranie płyty z własnymi utworami.

Leszcze Cichoński po raz trzeci gościł w „Gdańskiej”. Poprzednie jego wizyty związane były m.in. z koncertem „Nalepa Day”. Ciekawostką jest, że AdamOr, swoje pierwsze gitarowe doświadczenia zdobywał prawie 30 lat temu na kursach prowadzonych przez… Leszka Cichońskiego. Podczas koncertu wykonywano m.in. utwory zespołu Breakout, którego Leszek Cichoński był członkiem.

Pod koniec koncertu właściciele restauracji „Gdańska” oraz muzycy Nomedii postanowili, że dochód z koncertu w wysokości 650 Euro zostanie wpłacony na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego dla Ukrainy.

Tekst: Leonard Paszek

Foto: Robert Widera

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.