Przepis na „Wielkanocny koszyczek” dla bezdomnych i uchodźców:

  1. Z odpowiednim wyprzedzeniem przygotuj plakat do druku i do użytku internetowego

Tak brzmi pierwszy punkt przepisu na „Wielkanocny koszyczek” autorstwa Sylwii Jasion, która już po raz piąty przygotowuje tę akcję w Hanowerze. Pomysł podrzuciła Zofia ścierska,po wysłuchaniu audycji radiowej PolenflugNeo poświęconej bezdomnym Polakom. Tym samym „Koszyczek” stał się dopełnieniem akcjibożonarodzeniowej „Paczka świąteczna”, również tradycyjnej w naszym mieście. Obie koordynowane są wspólnie przez Sylwię Jasion (ArkaPol Hanower) i proboszcza Polskiej Misji Katolickiej ks. Tadeusza Klubę. „Ksiądz ogłasza na mszach, a ja wśród reszty Polonii. W ten sposób akcja nie jest ‘kościelną’i dołączyć może każdy, ponad podziałami. To jest najważniejsze.” – wyjaśnia Sylwia. Plakat jest co roku taki sam, aby od razu wszystkim się kojarzyło, że jest to kolejna odsłona tego samego przedsięwzięcia. Przygotowuje i drukuje go nieodpłatnie Edyta Kotlińska.

  1. Roześlij plakat przez wszystkie możliwe media: emaile,Whatsapp, Facebook. Rozwieśwydruki w polskich sklepach, ustal, które sklepy wystawią kosze na zbieranie produktów

Apel podejmuje wiele grup FB, np. Hanowerowe Mamy, rozpowszechniany jest także kanałami lokalnych organizacji polonijnych. W tym momencie włączają się również nasze media. Odpowiednie informacje idą do prasy polonijnej, a Sylwia otrzymuje swoje „pięć minut” na antenie lokalnego polskojęzycznego radia PolenflugNeo.

  1. Koordynuj akcję

To najbardziej pracochłonny etap. Trzeba odpowiedzieć na dziesiątki emaili, oddzwonić do wielu osób, ustalić terminy odbioru darów z tymi, którzy nie sąw stanie dostarczyć ich do punktów zbiórki w sklepach czy w Polskiej Misji Katolickiej, zorganizować transport i miejsce składowania. Najczęściej jest to – obok pomieszczeń PMK – garaż Sylwii, a tuż przed Wielkanocą także jej mieszkanie. Rodzina nie protestuje, mąż i dwójka dzieci zostali zarażeni wirusem pracy charytatywnej. Do zbiórki dołącza się także Konsulat RP w Hamburgu, który finansuje zakupy spożywcze w jednym z polskich sklepów. W Wielką Sobotę wierni przychodzący na święcenie pokarmu do polskiego kościoła wielokrotnie wypełniają darami wystawione w tym celu kosze. Hanowerska Polonia dzieli się „święconym” hojnie i od serca.

  1. Przygotuj paczki

Ekipa jest zgrana od lat: małżeństwo ścierskich i rodzina Jasionów plus dodatkowe pojedyncze osoby.  Zgromadzone dary sortowane są na stołach w Domu Parafialnym PMK: wędliny, pieczywo, ciasta, słodycze, konserwy, napoje, owoce, środki higieny osobistej i oczywiście już nawet nie dziesiątki a setki kolorowych pisanek i kraszanek. Nie brakuje także wielkanocnej „menażerii”: baranków, zajączków, kurczątek. Wszystko pakowane jest sprawiedliwie „po równo” w plastikowe torby. Każdorazowo przygotowywanych jest w ten sposób 120-150 zgrabnych paczek. Dary wielkogabarytowe (np. konserwy o wadze 10 kg) przekazywane są do kuchni w świetlicy środowiskowej dla bezdomnych „Nordbahnhof”, gdzie w Wielkanocną Niedzielę wydawane są także paczkiindywidualne.W tym roku Jasionowie po raz pierwszy od wielu lat wybierają się na Wielkanoc do Polski, zatem ich miejsce przy stołach zajmą w Wielką Sobotę członkinie „Saloniku Literackiego”.

  1. Zorganizuj transport do „odbiorców”

W poprzednich latach „pakowacze” dowozili owoce swojej pracy własnymi samochodami do świetlicy środowiskowej dla bezdomnych. Tym razem zabraknie pojazdu Jasionów. „Transport będzie” – zapewnił ks. Kluba, poinformowany o powstałej luce. Zanim Sylwia wystartuje w stronę granicy polsko-niemieckiej, musi wydać odpowiednie dyspozycje: kto, kiedy oraz skąd i dokąd będzie woził dary.

Zdaniem Sylwii przepis na „Wielkanocny koszyczek” dla bezdomnych jest prosty i przy dobrych chęciach łatwy do realizacji. Dlatego zwraca się z apelem do wszystkich ośrodków polonijnych w Niemczech: „Zróbcie to z Hanowerem! Jeżeli macie na miejscu Polską Misję Katolicką, zaproście ją do współpracy. Jeżeli nie, wykorzystajcie inne lokalne możliwości, np. Domy Kultury. My chętnie udostępnimy wzór plakatu i służymy radą w każdej potrzebie. Nie tylko w Hanowerze Polonia ma wielkie serce i na pewno z zapałem wesprze najsłabszych w lokalnej społeczności. Niech to będzie nasza wspólna, solidarna akcja ogólnoniemiecka zgodnie z mottem: Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić cały świat dla jednego człowieka”.

Kontakt do Sylwii Jasion: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +49 1523 38 58 773, po 17.00.

Zanotowała Grażyna Kamień-Söffker

Więcej o charytatywnej działalności Sylwii na rzecz bezdomnych w Hanowerze można przeczytać w artykule Teresy Czaniekiej-Kufer: „Jak sylwia Jasion rzuciła wyzwanie problemowi bezdomności” https://poloniaviva.eu/index.php/pl/31-uncategorised/2601-jak-sylwia-jasion-rzucila-wyzwanie-problemowi-bezdomnosci-w-hanowerze

Rozszerzamy tegoroczną zbiórkę o „Wielkanocne koszyczki” (słodycze, owoce, soczki) dla ukraińskich dzieci  w naszym mieście.

 

 

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.