Jak obecnie wygląda sytuacja w Niemczech, jeśli chodzi o kulturę pamięci o II wojnie światowej? Jak sztywna lub jak elastyczna jest pamięć zbiorowa w tym kraju? Jak bardzo trzeba ją ponownie przedyskutować, na przykład w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę? Czy możliwe lub konieczne są pomosty pomiędzy dwoma ważnymi projektami kulturalnymi dotyczącymi pamięci - "Miejscem Pamięci i Spotkań z Polską" oraz Centrum Dokumentacji Okupacji Niemieckiej w Europie?

Chcielibyśmy przedyskutować te i inne pytania z naszymi gośćmi i z Tobą. Dyskusja jest początkiem nowej serii dyskusyjnej DPI "Impulsy. Rozmowy o polsko-niemieckiej kulturze pamięci".

Do udziału w dyskusji zaproszono kulturoznawcę i teoretyka pamięci prof. dr Aleidę Assmann oraz historyka Europy Wschodniej prof. dr Martina Austa. Spotkanie poprowadzi dyrektor Niemieckiego Instytutu Polskiego, prof. dr Peter Oliver Loew.

Dyskusja internetowa: Druga wojna światowa w Polsce i Europie - jak o niej pamiętać dzisiaj? w poniedziałek, 28 marca, od godz. 18.00.

Rejestracja na webinarium: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_XrI9vk8ISMiwU9SPoU9e5A
lub .
LIVE na Facebooku: https://www.facebook.com/deutschespoleninstitut

Tło historyczne:

We wrześniu 2021 r. koncepcja "Miejsca Pamięci i Spotkań z Polską" została opublikowana jeszcze przez stary rząd niemiecki, podejmując jedną z dwóch ważnych uchwał niemieckiego Bundestagu w sprawie kultury pamięci o II wojnie światowej z października 2020 r. Nadal nie opublikowano koncepcji Centrum Dokumentacji Okupacji Niemieckiej w Europie. W umowie koalicyjnej nowego rządu federalnego uznano, że oba projekty zasługują na takie samo wsparcie. Prawdopodobnie niemiecki Bundestag również ponownie zajmie się obydwoma projektami.

Z wyrazami szacunku
Dr. Andrzej Kaluza

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.