Dietmar Nietan został powołany przez rząd Republiki Federalnej Niemiec na Koordynatora Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej.

Nowy Koordynator skomentował: "To dla mnie wielki zaszczyt! Gabinet Federalny wyznaczył mnie dzisiaj na koordynatora rządu Federalnego ds. niemiecko-polskiej współpracy między społeczeństwami i ścisłej granicznej. Jestem zaszczycony i bardzo podekscytowany, że mogę podjąć się tego zadania".

To biuro istnieje już od 2004 roku. Zadaniem koordynatora ds. niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i transgranicznej jest dbanie o dobre stosunki pomiędzy Rzeczpospolitą Federalną Niemiec a Rzeczpospolitą Oni już mają przede mną prof. Gesine Schwan (2004-2009), Minister Stanu a.D. Cornelia Pieper (2009-2013) i Minister Brandenburgii Dietmar Woidke (2014-2022) wykonali to zadanie.

Niezależnie od tego, czy chodzi o pracowników, którzy codziennie dojeżdżają przez granicę, o współpracę w regionach przygranicznych, o lepsze połączenia kolejowe, dwujęzyczność, wspólne projekty gospodarcze i kulturalne i wiele więcej: koordynator interesów niemiecko- polskich obejmując współpracę graniczna opracowały sugestie dotyczące dalszej współpracy transgranicznej pogłębione. Jak moi poprzednicy chcę się wzmocnić za zrozumienie i zaufanie po obu stronach granicy.

Społeczeństwo obywatelskie jest mi szczególnie drogie, ponieważ kontakty między ludźmi sprawiają, że stosunki między tymi dwoma krajami żyją. Z funkcji przewodniczącego Federalnego społeczeństw niemiecko-polskich wiem, z jakim entuzjazmem niezliczone osoby za granicą niestrudzenie angażują się w niemiecko-polskie Niemcy i Polacy są połączeni na wiele sposobów i już wiele razem zbudowali! Chcę wesprzeć to wielkie zaangażowanie również w nowym biurze.

W ciągu ostatnich kilku dni stawiły się zupełnie nowe, ogromne wyzwania: nasze sąsiednie państwo Polska przyjęła już ponad milion ukraińskich uchodźców w ciągu kilku dni od wybuchu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Codziennie będzie więcej. Tutaj domaga się naszej solidarności jako sąsiadów i jako Europejczyków, tu się zbierzemy bliżej siebie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia i dobrej współpracy z polskimi partnerami!

https://www.auswaertiges-amt.de/.../deutsch-polnische...

Redakcja Polonia Viva

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.