Niemcy i Polacy, dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy wspólnie śpiewali najpiękniejsze polskie i niemieckie kolędy przy żłobku w kościele St.-Paulus-Kirche w Leipheim, koło Ulm - W niedzielę, 09.01.2022 miało miejsce niezwykłe wydarzenie - pierwsze polsko-niemieckie kolędowanie w leżącym na ganicy Bawarii i Baenii-Wirtembergii mieście - Leipheim. Zaprosili na nie Gromada Zuchowa Dzielne Wilczki w Leipheim oraz Parafia Świętego Pawła w Leipheim. Nabożeństwu i wspólnemu kolędowaniu przewodniczył ksiądz proboszcz Johannes Rauch. Dla wszystkich, którzy lubią słuchać, ale również wspólnie śpiewać, wystąpił zespół rodziców i zuchów z przepięknymi kolędami
w cudownej aranżacji na dwie gitary, saksofon, flet i keyboard. Przybyli goście mogli się włączyć do wspólnego śpiewania z pomocą wyświetlanego na ekranie tekstu.

Ksiądz Johannes podkreśla, że „poprzez to kolędowe spotkanie chcieliśmy nawiązać duchową łączność oraz okazać solidarność ze wszystkimi rodzinami i wszystkimi ludźmi, którzy
z różnych powodów ucierpieli w wyniku pandemii. Modliliśmy się o pokój w naszych sercach, pokój wśród ludzi i pokój na całym świecie.”

 „Wspólne śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów Bożego Narodzenia
w naszej polskiej tradycji. Zależy nam na tym, by kultywować go również tutaj w Leipheim
z naszymi zuchami. Na sercu leży nam jednocześnie zacieśnianie więzi i wzmacnianie dialogu polsko-niemieckiego. Z tej syntezy zrodził się pomysł zainicjowania wspólnego kolędowania”, wyjaśnia Adrian Fijołek, jeden z organizatorów, tata trójki dzieci i drużynowy Gromady Zuchowej Dzielne Wilczki w Leipheim .

„Przyjazd pana Konsula RP w Monachium, pana Jana Malkiewicza - dodał rangi naszemu wydarzeniu. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, że pomimo swoich licznych obowiązków
- znalazł czas dla naszej gromady i zaszczycił nas swoją obecnością, a po wspólnym kolędowaniu chętnie rozmawiał z zuchami i rodzicami. To bardzo miły gest.”, chwali Aleksandra Pak, mama jednego z zuchów, Alicji.

Sylwia Sankowska, mama Gabrysi, dodaje, że „niedzielny wieczór niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci naszej społeczności zuchowej. To był miły czas - pełen pozytywnych emocji dla wszystkich rodziców, dzieci i przybyłych gości. Podczas tego wspólnego kolędowania mieliśmy okazję  zatrzymać  się na chwilę w gonitwie codziennych spraw, uciszyć myśli w spokoju i skupieniu. Wspólne śpiewanie kolęd sprawiło, że wytworzył się podniosły, rodzinny nastrój. Wieczór napełnił nas radością, mnie osobiście tęsknotą
i zadumą.”

Aleksandra uważa, „że wspólne kolędowanie to świetna inicjatywa, która pomaga
w integracji polsko-niemieckiej, zwłaszcza w tym szczególnym- świątecznym okresie. Pokazuje, że pomimo wielu różnic potrafimy wspólnie coś stworzyć i być razem. Miło było posłuchać kolęd zarówno polskich, jak i niemieckich. Było to spotkanie magiczne, skłaniające do refleksji i umożliwiające kultywowanie polskich tradycji bożonarodzeniowych, jakim jest niewątpliwie wspólne kolędowanie.”

Grażyna Wolak, mama Vanessy, była zaskoczona, że „w tak krótkim czasie udało się nam wszystko zorganizować i dopiąć  na ostatni guzik. Myślę, że my, Polacy potrafimy wiele, tylko musimy w siebie uwierzyć, że to, co planujemy uda się nam zrealizować. Powinnyśmy być z siebie dumni, że osiągamy swój cel.”

Aleksandra jest bardzo dumna z zuchów i podkreśla, że Śpiewające Zuchy  zdobyły jej serce. „Możliwość obcowania pośród żywych dźwięków instrumentów w akompaniamencie pięknych wokali, sprawiła iż czas na chwilę się zatrzymał. Podczas powrotu do domu miałam (oprócz cudownych wrażeń) myśl, iż chciałabym tu wrócić za rok. Aby taki wieczór wpisał się w moją (i nie tylko moją) świąteczną tradycję.” A Sylwia dodaje, „że chciałaby, jeśli
w tym roku w tak krótkim czasie udało się zorganizować wspólne kolędowanie, aby to już było rytmem i tradycją w zuchowym kalendarzu. Aby każdego roku w styczniu zuchy wspólnie z rodzicami mogli tworzyć takie dzieło.”

Dziękujemy naszemu gospodarzowi, księdzu proboszczowi Johannesowi Rauchowi, przyjacielowi gromady za serdeczne przyjęcie naszej inicjatywy. Widać, że jest pełen miłości do Boga i ludzi - dzieci. Nasze ZUCHY go uwielbiają. Można dostrzec u niego szczerą pobożność i kapłańskie powołanie. Należą się mu wielkie podziękowania za wspieranie takich inicjatyw jak nasza. 

W tym  miejscu pragniemy wyrazić również szczególne podziękowania zespołowi muzycznemu i wokalistkom. Osoby te włożyły bardzo dużo pracy w przygotowanie tego cudownego wydarzenia. Ich kreatywność, zapał a przede wszystkim talent pozwoliły zorganizować wspaniałą ucztę muzyczną. Włożyli całe serce, wiele wysiłku i pracy, aby osiągnąć tak wspaniały efekt końcowy.

Naturalnie na wielkie brawa zasługują nasze zuchy. Bardzo dobrze radzą sobie podczas występów. Ich energia i radość podczas śpiewania kolęd niosła się po całym kościele. Gdyby nie to, że wszyscy musieliśmy mieć maseczki ze względu na obostrzenia (trudny czas dla wszystkich) widzielibyśmy uśmiechnięte twarze przybyłych gości. Choć i tak ich błysk w oku był odzwierciedleniem uśmiechu.

Drużynowy Adrian podkreśla, że jak na stosunkowo młodą gromadę, założoną w sierpniu 2021, „nasza działalność rozwinęła się nader prężnie w ciągu ostatnich miesięcy. Wszystko to jest zasługą zmotywowanych rodziców zuchów, którzy znajdują czas wolny na to, by  oprócz zbiórek, które organizujemy co dwa tygodnie w soboty na wolnym powietrzu, nasze zuchy mogły brać udział w różnych dodatkowych zajęciach i wydarzeniach. Te wspólne działania wzmacniają nas wszystkich i każdy kolejny sukces zwieńczony radością dzieci dodaje nam wszystkim skrzydeł. Wiemy wtedy, że warto. Tak samo było w niedzielę podczas wspólnego kolędowania – radość, wzruszenie i wdzięczność były wszechobecne.”

Aleksandra dodaje, że „Polskie harcerstwo niesie w swoim założeniu szereg istotnych wartości. Wartości, które kształtują charakter, przez co osoby, które je reprezentują- stają się cenne dla społeczeństwa. Warto krzewić je od najmłodszych lat. Stąd też powstanie Gromady Zuchów "Dzielne Wilczki z Leipheim" - uważam za bardzo pożyteczną inicjatywę, którą jak najbardziej warto wspierać.”

Już teraz zapraszamy na kolejne wspólne kolędowanie polsko-niemieckie do Leipheim
w przyszłym roku! 

Czuwaj!

Rodzice zuchów z GZ Dzielne Wilczki w Leipheim

Gromada Zuchowa Dzielne Wilczki w Leipheim powstała w sierpniu 2021 roku i liczy
obecnie ponad 50 zuchów polskiego pochodzenia. Wiosną 2022 ZHP Świat w Leipheim
powoła dwie nowe jednostki: Gromadę Skrzatów oraz Drużynę Harcerską.
Serdecznie zapraszamy na nasze zbiórki i inne wydarzenia! 
Kontakt:
 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zachęcamy do polubienia naszej strony, by nie przegapić żadnego wydarzenia: https://www.facebook.com/zuchywleipheim/

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.