Gdy w 1989 roku tysiące obywateli NRD ucieka przez Pragę i Węgry do RFN, Ellen Schernikau wsiada do pociągu i jedzie w przeciwnym kierunku. Wraca do swojej ojczyzny po 23 latach. Tam składa wniosek o przyznanie jej obywatelstwa NRD, które otrzymuje w październiku 1989. Pięć tygodni później kraj jej tęsknoty przestaje istnieć. Ta niesamowita historia jest punktem wyjścia dla sztuki teatralnej „Między światami”, która stanowi przenikliwą analizę, dlaczego migranci w dzisiejszej otwartej Europie są konfrontowani niejednokrotnie z podobnymi wypowiedziami jakich odbiorcą była Ellen Schernikau 50 lat wcześniej w Europie podzielonej Murem Berlińskim. Jedną z bohaterek sztuki jest bowiem Natalia, emigrantka polskiego pochodzenia, która ok. 23 lata po zjednoczeniu Niemiec przyjeżdża do tego kraju i próbuje sobie w nim ułożyć w nim życie.

Więcej o sztuce Sophie Delest, emigrantki polskiego pochodzenia, germanistki z wykształcenia, donosiliśmy w 2021 roku (https://poloniaviva.eu/index.php/de/31-uncategorised/2491-miedzy-swiatami-2). Jesienią tego roku na rynku ukazała się książka z tekstem dramatu oraz możliwością obejrzenia spektaklu. Pod koniec pażdziernika zaprezentowano ją podczas Targów Książki we Frankfurcie.

Książkę można nabyć w wersji papierowej lub jako e-booka. Każda wersja zawiera linki do dwóch wersji spektaklu oraz do filmu dokumentalnego. Istnieje także możliwość zakupu dramatu z płytą DVD na stronie wydawnictwa: https://www.frieling.de/Autoren/Delest-Sophie.  Dla zachęty tutaj można obejrzeć zwiastun spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=PDFnIcnOP-o&t=1s.

Wydanie książki było możliwe dzięki wspraciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Hamburgu.

Autor: Dr. Bova

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.