3 października zakończył się trzydniowy VIII Festiwal Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich DECHA w Bielsku Podlaskim. W tym roku po raz pierwszy wystąpił na nim teatr z zagranicy. Polonijny Teatr „Gdańska” z Oberhausen potrzebował 21 godzin jazdy autobusem, aby dotrzeć na festiwal. Wrażenia jednak i zdobyte doświadczenie, które stamtąd przywiózł są niezmiernie bogate i trudne do wyrażenia słowami. Oprócz Teatru „Gdańska” na deskach Kreatywnego Centrum Kultury wystąpiło 9 teatrów z całej Polski, m.in. z Gdyni, Lublina, Jarosławia, Kędzierzyna Koźla, Warszawy.

Festiwal od początku organizowany jest przez grupę młodych ludzi, którzy tworzą amatorski teatr M.A.S.K. oraz stowarzyszenie Kreatywny Bielsk Podlaski. Ich zapał, kreatywność i energia udzieliła się wszystkim uczestnikom festiwalu, zarówno młodym, jak i „seniorom” z Teatru Gdańska.

Spektakle oceniały dwa składy jury. Pierwsze profesjonalne, które przyznało główną nagrodę Kampanii Teatralnej Mamro z Warszawy za spektakl „Taetrowcy”, drugie natomiast jury młodzieżowe, przyznało nagrody związane z samym przebiegiem festiwalu i jego atmosferą. I tutaj Teatr „Gdańska” otrzymał nagrodę dla najbardziej wesołego teatru. Nagrodę indywidualną dla najlepszego aktora epizodycznego zdobył Marian Dudek z Teatru „Gdańska” odtwarzający rolę Ignaca w sztuce „Zachciało się wom Kalwaryji”.

Ogólnopolski Festiwal Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich DECHA w Bielsku Podlaskim to jedyne takie święto spektakli komediowych na Podlasiu.

W związku z tym, że ilość miejsc w siedzibie Kreatywnego Centrum Kultury była ograniczona, organizatorzy przygotowali strefę widza, która umieszczona została w namiocie usytuowanym na parkingu Przedsiębiorstwa Komunalnego. Wszystkie spektakle można było również oglądać na żywo w Internecie.

Tekst: Leonard Paszek

Zdjęcia: Robert Widera

Wyjazd Teatru „Gdańska” na festiwal dofinansowywany został ze środków Ministerium für Kinder, Familie, Flüchtlinge und Integration.

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.