Wędrowiec między światami, Tadeusz Różewicz – rozmowa na 100-tną rocznice urodzin, w dniu 16. listopada 2021, o godz. 19:00.

Tadeusz Różewicz kilka tygodni temu skończyłby 100 lat. Jak mało który polski pisarz w XX wieku, był on szczególnym budowniczym mostów i wędrowcem między światem niemieckojęzycznym i polskojęzycznym. Dokumentuje to również w swojej książce "Unser älterer Bruder" (Nasz starszy brat), wydanej niedawno przez Niemiecki Instytut Polski, której niemieckie wydanie było szczególnie bliskie jego sercu.

Jakie znaczenie dla polsko-niemieckich stosunków literackich miał Różewicz, jak był i jest odbierany w Niemczech, jak czuje się Różewicz na scenie i jaką rolę odgrywają pisarze w stosunkach polsko-niemieckich w ogóle?

Do tych i wielu innych pytań podejdziemy z czterech różnych, ale uzupełniających się perspektyw: tłumacza Różewicza, reżysera Różewicza, znawcy Różewicza i czytelnika Różewicza: Cztery głosy, jeden temat – Polen-Quartett.

  • Bernhard Hartmann, tłumacz
  • Dr. Matthias Kneip, Deutsches Polen-Institut
  • Prof. Dr. Peter Oliver Loew, Deutsches Polen-Institut
  • Prof. Janina Szarek, Teatr Studio am Salzufer/Transform Schauspielschule

pomocą tego formularza.

lub śledzić wydarzenie na żywo na Facebooku:  https://www.facebook.com/deutschespoleninstitut

Na ewentualne pytania odpowiada Anna Jankowska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Unlängst herausgegeben vom DPI:
https://www.deutsches-polen-institut.de/publikationen/reihe-polnische-profile/tadeusz-rozewicz-unser-aelterer-bruder/

Polen-Quartett
Vier Personen, ein Thema.
Über Polen.

Das Deutsche Polen-Institut hat ein neues Debatten-Format ins Leben gerufen. Im Rahmen des Polen-Quartetts diskutieren Mitarbeiter des Deutschen-Polen-Instituts mit externen Gästen über verschiedene Themen mit Polen-Bezug. Das Polen-Quartett möchte einerseits über den jeweiligen Stand der Debatte in Polen informieren und andererseits an Debatten in Deutschland anknüpfen.


Dr. Andrzej Kaluza

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.