W Kolonii powstało nowe stowarzyszenie: Europolis e.V. – Polsko-Niemiecki Dom Spotkań. Nazwa Europolis wzięła się z połączenia dwóch słów: euro – dla wskazania europejskiego charakteru stowarzyszenia, oraz polis – jako miasto. Czyli Europolis to Miasto Europejskie, jakim jest Kolonia.

Zaczęło się jesienią 2020, kiedy osiem kobiet na „babskich spotkaniach” w Kolonii, organizowanych rzez Bożenę Falkner, odkryło, że mają wspólne marzenie: stworzyć w Kolonii miejsce, dom spotkań, kawałek ojczyzny. Obecnie stowarzyszenie jest w trakcie rejestracji, po czym nabędzie osobowość prawną.

Pandemia przedłużyła znacznie proces założycielski, ale mocna kobieca ósemka się nie poddała i pracowała online, spotykając się co wtorek na Zoomie. W trakcie tych spotkań powstał statut. Dopiero 28 maja tego roku wszystkie panie spotkały się pierwszy raz osobiście. Dotychczasowe Europejskie Centrum Kultury IGNIS, w którym spotykali się Polacy, zamknięto w 2013 roku.

W milionowej Kolonii brakuje możliwości spotkań dla Polonii, wymiany poglądów,rozmów po polsku i korzystania z wydarzeń kulturalnych związanych z Polską.

Z powodu pandemii zakładanie stowarzyszenia mocno się przedłużyło. Udało się stworzyć wspólną wizję i nawiązać silny kontakt. Wspólne ideały to ułatwiły – tolerancja, respektowanie praw złowieka, zaangażowanie socjalne i kulturalne, dialog. Właśnie one znajdują się w preambule statutu Europolis, obok krzewienia przyjaźni między europejskimi krajami.

Ósemka różnorodnych, bogatych w doświadczenia kobiet, o wielu kompetencjach – kluczowych dla działalności stowarzyszenia, takich jak: nauczanie języka polskiego i niemieckiego, bibliotekarstwo, działalność wydawnicza, sztuka i muzyka, poradnictwo prawno-socjalne – ma wielkie plany:

– W czynie społecznym ma powstać centrum międzykulturowe, oficjalnie uznane przez miasto miejsce. Będziemy starać się o nadanie mu statusu Interkultureles Zentrum – mówi Anna Klimaszewska-Golan, prawnik polsko-niemiecki, pierwsza Polka w Kolonii wybrana do Rady Integracyjnej.

– Miejsce, w którym rodacy mogą znaleźć pomoc i poradę, możliwość nauki języka niemieckiego lub polskiego. Gdzie dzieci, bawiąc się, mogą poznać kulturę polską, filmy, książki, muzykę, a seniorzy potańczyć.

Szukamy posesji, na razie zajęcia i porady będą prowadzone online.  I oczywiście będą imprezy kulturalne – referuje pełna entuzjazmu Margaux Kier, artystka. – Odbyły się już następujące wydarzenia: uczczenie 30-lecia traktatu sąsiedztwa polsko-niemieckiego, 17 czerwca koncert „String Art Cologne” w Instytucie Francuskim w Kolonii.

W lipcu i sierpniu: „8 kobiet”, collage poetycko-muzyczny po polsku, niemiecku i francusku, także w Instytucie, otwarcie wystawy obrazów i grafik Róży Juchniewicz i Martine Metzing-Peyre „au féminin”, potem wspólny koncert Margaux & dieBANDiten z Marion & Sobo oraz spektakl taneczny „Danse le poème” – obydwie imprezy „open air” w Odonien.

Do celów i planów stowarzyszenia należy także wymiana kulturalna między Polską, Niemcami i Francją. Poszerzenie horyzontu o Francję, także z perspektywy Trójkąta Weimarskiego, jak najbardziej wpisuje się w europejską ideę tych aktywnych kobiet oraz miasta Kolonii, od zawsze związanego z Francją. Poza tym jesienią planowany jest koncert z legendą polskiej piosenki poetyckiej Magdą Umer, potem andrzejki i kolędowanie.

Margaux Kier und Anna Klimaszewska-Golan

Magazyn Polonijny "Twoje Miasto"

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.