Go West? Szanse i wyzwania migracji zarobkowej między Niemcami, Polską i Ukrainą. Debata online z aktywnym udziałem społeczeństwa obywatelskiego

9 listopada 2021, godz. 18:00

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja im. F. Eberta zapraszają do udziału w debacie online, której temat brzmi „Go West? Szanse i wyzwania migracji zarobkowej między Niemcami, Polską i Ukrainą“.

Długoletnim doświadczeniem Polski jest bycie krajem, z którego emigruje się na zachód w poszukiwaniu lepszego życia. Przykładem takiej destynacji są Niemcy. Jednak w ostatnich latach charakter Polski się zmienia, a niedawno opublikowane statystyki pokazują, że staliśmy się krajem przyjmującym imigrantki i imigrantów. Nie zmienia się jedynie kierunek migracji, nadal poruszamy się zgodnie z zasadą „Go West”. Podczas debaty chcemy przedyskutować te zmiany, a także przyjrzeć się szansom i wyzwaniom związanym z migracją zarobkową pomiędzy Niemcami, Polską i Ukrainą. Chcemy także zastanowić się, czy jako Polska możemy skorzystać z doświadczeń krajów przyjmujących migrantki i migrantów o wiele dłużej i budować warunki jak najbardziej przyjazne dla osób migrujących.

Zaproszenie do udziału w debacie przyjęły następujące osoby:

  • Dr Kamila Schöll-Mazurek, badaczka, trenerka, menedżerka projektów i wykładowczyni w Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce, Uniwersytet Europejski Viadrina,
  • Dr Olena Babakova, historyczka, dziennikarka, badaczka procesów migracyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, wykładowczyni Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
  • Dr hab. Paweł Kaczmarczyk, badacz, prof. UW, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Moderatorką debaty będzie Agnieszka Lichnerowicz, dziennikarka radia Tok.fm.

Debata będzie prowadzona za pomocą platformy zoom oraz transmitowana na portalu Facebook. Jeżeli mają Państwo ochotę wziąć aktywny udział w dyskusji, zapraszamy do rejestracji na platformie zoom

https://zoom.us/webinar/register/WN_kvSbK-z1QSmeP9kiqDFwTA.

W trakcie debaty zaprosimy Państwa także do zadawania pytań i dzielenia się pomysłami na miasto przyjazne kobietom.

Dzięki wsparciu tłumaczy symultanicznych można będzie obejrzeć debatę w języku polskim na FB Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej https://www.facebook.com/haus.gliwice oraz w języku niemieckim na FB Fundacji im. F. Eberta https://www.facebook.com/FESWarschau.

W przypadku pytań do Państwa dyspozycji pozostaje Małgorzata Jonczy-Adamska, menedżerka projektu, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 797 465 999.

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.