Śląski Kalejdoskop 1919-2018 - 100 zdjęć portretowych Grzegorza Lityńskiego. Wystawa w Niemieckim Instytucie Polskim w ramach corocznego tematu "Górny Śląsk".
Wernisaż: wtorek, 5 października 2021 r., godz. 18.00.

Niemiecki Instytut Polski w Pałacu Rezydencjalnym w Darmstadt
6 października 2021 r. - 31 stycznia 2022 r.
Poniedziałek - Czwartek 10.00 - 16.00 / Piątek 10.00 - 13.00

Śląsk to niezwykły region w Europie. Po II wojnie światowej obszar ten stał się tyglem różnych grup ludności. I nawet dziś, ponad 75 lat po zakończeniu wojny, można odczuć różnorodność tej ziemi. Wystawa prezentowana w Darmstadt ma na celu uchwycenie różnorodności mieszkańców Śląska.

Ideą tego projektu fotograficznego było uchwycenie jednej osoby związanej z regionem z każdej grupy w latach 1919-2018. Skupiono się na osobowościach, których dokonania są mało znane lub zagrożone zapomnieniem. W projekt zaangażowani byli artyści, naukowcy, pracownicy kultury, sportowcy, działacze społeczni, dziennikarze, emigranci, nauczyciele, uczniowie i studenci - wszyscy oni byli współczesnymi świadkami, entuzjastami, miłośnikami, marzycielami, hobbystami, ludźmi czynu. Każda osoba "reprezentuje" inny temat, zagadnienie lub działanie. Projekt pokazuje, że we wszystkich grupach wiekowych drzemią niezwykłe historie, które chcą być opowiedziane.

"Śląski Kalejdoskop" to także okazja do przypomnienia ważnych faktów z historii najnowszej ("Świadkowie Historii"), oddania hołdu ostatnim żyjącym osobom, które pamiętają II wojnę światową, ale także okres stalinowski czy zbrodnie stanu wojennego.

"Śląski kalejdoskop" to projekt Grzegorza Lityńskiego (Wrocław), realizowany od 2016 roku. Jego realizacja wymagała blisko 200 sesji zdjęciowych, kilku tysięcy kilometrów jazdy i żmudnych poszukiwań osób pasujących do projektu. Fragmenty projektu zostały opublikowane w Roczniku Górnośląskim Polska 2021.

Lityński jest fotografem dokumentalistą, a obecnie kierownikiem studiów podyplomowych z zakresu fotografii podróżniczej, reportażowej i dokumentalnej w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Obecnie pracuje nad projektami dokumentalnymi w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

https://www.deutsches-polen-institut.de/jahresthema

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.