Kapituła nagrody Polonicus już w zeszłym roku zdecydowała o kolejnych wyróżnieniach ważnych dla Polonii osobistości czy też instytucjach w poszczególnych kategoriach. Jednakże kolejne próby aktywności społeczno-kulturalnej jak i organizacji wręczenia nagród Polonicus skutecznie blokowały powracające fale pandemii. Dopiero z początkiem czerwca br. otworzyła się realna możliwość organizacji wręczenia nagrody i jeszcze w czerwcu nagroda Polonicus 2021 znajdzie się w rękach swoich laureatów.

Armin Laschet – przyjaciel Polek i Polaków w NRW -  tak zdecydowała Kapituła Nagrody Polonicus i przyznała honorową nagrodę Polonicus już w 2020 panu Arminowi Laschetowi za wieloletnią realną współpracę z Polonią oraz ustawiczny wkład w polsko-niemiecki dialog.
Armin Laschet urodzony w Aachen, z zawodu prawnik i dziennikarz , jest niemieckim politykiem,  od 2021  premierem kraju Nadrenii Północnej-Westfalii, a od stycznia 2021 przewodniczy CDU w NIemczech. Obecnie jest też nominowanym przez CDU/CSU w jesiennych wyborach kandydatem na funkcję Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec. Wręczenie nagrody Polonicus niemieckiemu politykowi przez Polonię wpisuje się w czerwcowe obchody 30-tej rocznicy traktatu o dobrym sąsiedztwie  podpisanym w Warszawie w 1991 r. oraz wspólne oświadczenie „Okrągłego Stołu”  podpisane w czerwcu 2011 r.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej – 10 kadencji opieki nad Polonią na świecie – do nadzwyczajnego podziękowania europejskim Wyróżnieniem Polonicus 2021 dołączyła Rada Polonii Świata z siedzibą w kanadyjskim Toronto, a zrzeszająca najważniejsze organizacje dachowe w krajach na wielu kontynentach w tym też EUWP (Europejską Unię Wspólnot Polonijnych zarejestrowaną w Belgii a z siedzibą w Szwecji). Wręczając tę nadzwyczajną nagrodę Polonia wyraża swoje najwyższe podziękowanie za długoletnią, wytrwałą i ofiarną pracę Senatu RP na rzecz łączenia wszystkich Polaków na świecie.

Sala Koronacyjna w Akwizgranie gotowa na uroczystość POLONICUS 2021– jeszcze w czerwcu br., podobnie jak przez wiele ostatnich lat, Polonia spotka się z ważnymi dla niej laureatami w historycznym ratuszu miasta Karola Wielkiego. Tym razem jednak będzie to związane z ograniczeniami określonymi rozporządzeniami przeciw pandemicznymi. Uroczyście honorową nagrodę Polonicus 2021 odbierze  Premier NRW Armin Laschet, a nagrodę nadzwyczajną  dla Senatu RP odbierze urzędujący Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. W uroczystości udział weźmie również czterech Senatorów RP wszystkich opcji wraz z polską delegacją oraz przedstawiciele Rady Polonii Świata i Polonii z Euregio/NRW.

Krótko o europejskiej nagrodzie POLONICUS – nagrodę tę przyznaje europejska Polonia poprzez struktury Instytutu o tej samej nazwie we współpracy z wieloma organizacjami zrzeszonymi w EUWP. Honorowy patronat nad nagrodą Polonicus objął od jego pierwszej edycji ambasador RP dr Marek Prawda, a następnie Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Bogdan Borusewicz oraz obecnie Marszałek prof. Tomasz Grodzki. Od początku istnienia nagrodę Polonicus wspiera swym doświadczeniem i zaangażowaniem należąca do Kapituły Nagrody Polonicus senator Barbara Borys-Damięcka.

Już 44 wybitnych osobistości życia politycznego, społecznego i kulturalnego z Polski, Niemiec i całej Europy otrzymało do tej pory to wyjątkowe europejskie wyróżnienie. Polacy z Zachodu, pamiętając o Polakach ze Wschodu Europy, w 2014 roku przyznali nagrodę Polonicusa Andżelice Borys – prezesowi Związku Polaków na Białorusi aktualnie więzionej i walczącej o przywrócenie demokratycznych wyborów. W gronie Polonicusów znaleźli się Europejczycy z Belgii, Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Więcej o historii nagrody europejskiej Polonii Polonicus można znaleźć na stronach portalu Porta Polonica.

O następnych tegorocznych nominacjach i uroczystościach będziemy informować na bierząco na stronach www.institut-polonicus.eu !

Wiesław Lewicki

Przewodniczęcy Kapituły, Europejski Institut Kultury i Mediów Polonicus VoG

 

Projekt realizowany ze środków stowarzyszenia Polregio e.V.

jest dofinansowany ze środków Federalnego Pełnomocnika ds Kultury i Mediów

      

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.