O goździkach, rajstopach i innych prezentach z okazji Dnia Kobiet niewielu panów już pamięta. Coraz mniej panów w tym dniu z kwiatkiem przekracza próg mieszkania, a na ciepłe słowo stać ich coraz rzadziej. Kobiety skupione w facebookowej grupie „Wir sind für uns da – Polki NRW” postanowiły same zadbać o uroczystą oprawę tego święta i zorganizowały w różnych miastach Nadrenii-Północnej Westfalii „Spacer w sukienkach”.

Chciały w ten sposób podkreślić swoją kobiecość, ale zarazem także pewność siebie. Pomysłodawczyni oraz moderatorka grupy Joanna Elies oprócz angażowania się na rzecz integracji polskich kobiet w NRW działa również w Integrationsrat w Dorsten. Spacer w sukienkach nie miał żadnego akcentu politycznego, nie był również wyrazem emancypacji, ani protestu, a jedynie demonstracją kobiecości – ”Romantyczne, wyzywające, niewinne, uwodzicielskie – sukienki, to czasami wyznacznik naszej identyfikacji tego jak czujemy oraz tego jak się czujemy. Sukienka to demonstracja naszej kobiecości, naszego wolnego wyboru. Nie spełniamy oczekiwań społecznych, narzuconych historycznie standardów, nie podporządkowujemy się modzie i kanonom piękna bo musimy, to nasz świadomy i wolny wybór bycia kobietą, a nasz spacer w sukience to przyjemność spotkania i świętowania Dnia Kobiet.”  Tak Joanna Elies opowiada o swoim pomyśle. „Spacer w sukience” organizowany był 7 marca m.in. w: Bad Salzdetfuhrt, Dortmund,  Essen, Hamm, Köln, Mönchengladbach.

W spacerze w poszczególnych miastach nie uczestniczyły tłumy kobiet, nie tylko pewnie z powodu pandemii. Jednak te, które były bawiły się rewelacyjnie. Świętowały kobiecą przyjaźń i solidarność. W Grugaparku w Essen uczestniczki spaceru śpiewały i tańczyły na wiosennej polanie. Spacerowały pewne siebie, co jakiś czas zawiewając suknią pod wiatr.

Działająca na Facebooku grupa „Wir sind für uns da – Polki NRW” ma na celu wzajemnie wymieniać się w tematach dotyczących samorozwoju, emigracji i rodziny”.

Tekst: Leonard Paszek

Zdjecia: Christian Murowski

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.