Niemiecki Instytut Polski po raz pierwszy poświęca aktualny Rocznik Polski 2021 polskiemu regionowi - Górnemu Śląskowi. Jest on rozumiany jako polsko-niemieckie pogranicze, w którym różne kultury, języki i tradycje - niemiecka, polska i w pewnym stopniu czeska - odgrywają do dziś ważną rolę.

"Górny Śląsk jest regionem problematycznym" - pisze w roczniku krakowska socjolog Maria Szmeja. Redaktorzy rocznika traktują to stwierdzenie jako wyzwanie, któremu starają się sprostać w tekstach dotyczących sytuacji politycznej, kulturalnej i społecznej regionu. Z tej perspektywy analizowane są granice historycznie "górnośląskich" województw w obecnym kontekście regionalnym z całą ich etniczno-kulturową i terytorialną specyfiką, problemy społeczno-gospodarcze po 30 latach transformacji, wyzwania ekologiczne etc. Chodzi o "unoszące się" tożsamości etniczne Górnoślązaków, które do dziś budzą w Polsce nieufność - podobnie jak istnienie mniejszości niemieckiej i grupy zwolenników górnośląskich idei autonomii pośród większości społeczeństwa, które widzi siebie "tylko" jako Polaków. Rocznik ukazuje linie konfliktów oraz praktyczne lub przewidywane rozwiązania, które sprawiają, że mimo wielu różnic możliwe jest pokojowe i przyjazne (współ)życie w regionie.

Zwłaszcza Górny Śląsk może służyć za przykład regionu mieszanego etnicznie, kulturowo i wyznaniowo w Europie - zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Nowy Rocznik Polski przyczynia się do tego, że w Niemczech, gdzie wiedza o Górnym Śląsku ma tendencję do zanikania, ludzie ponownie dowiadują się więcej o regionie i jego osobliwościach. Eseje, opowiadania, wywiady i wypowiedzi autorów, których poglądy kształtują dzisiejszy Górny Śląsk oraz promują dialog społeczny i kulturowy w regionie i poza nim, są zaproszeniem do współpracy.

Rocznik Polska 2021 Górny Śląsk

Wydawca: Deutschen Polen-Institut Darmstadt, Wiesbaden: Harrassowitz 2021, farbig, 294 S. Preis: 15 Euro, ISBN: 978-3-447-11618-3
Zamówienia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oder Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej: https://www.deutsches-polen-institut.de/publikationen/jahrbuch-polen/jahrbuch-polen-2021/

Dr. Andrzej Kaluza

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.