Zapraszamy naszych słuchaczy 15 stycznia o godz. 18.00 na wykład dr Adama Mazura– krytyka, historyka sztuki i amerykanisty, od 2013 roku wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. https://utp.berlin/dr-adam-mazur

Temat wykładu: Sztuka polska w czasach populizmu

Od momentu dojścia do władzy w Polsce w 2015 roku Prawa i Sprawiedliwości zmieniło się podejście władzy do sztuki współczesnej.
Konserwatywny zwrot zbiegł się z przemeblowaniem sceny instytucjonalnej i zmianą pokoleniową. Z jednej strony podległe Ministerstwu Kultury instytucje unikając kontrowersji złagodziły program eliminując wątki krytyczne, tożsamościowe, polityczne. Z drugiej zradykalizowały się wystawy w zależnych od samorządów galeriach miejskich (typu „Kunsthalle”) oraz galeriach prywatnych, artist-run i off-space’ach.
Polaryzacja postaw szczególnie widoczna była w 2020 roku, gdy sztuka z zamkniętych z powodu epidemii galerii wylała się dosłownie i w przenośni na ulice, stając częścią społecznych protestów przeciwko polityce rządu. Zimna wojna artystów z populistyczną prawicą przerodziła się w otwarty, gorący konflikt. Podczas wykładu przedstawię głównych protagonistów oraz dzieła sztuki – zarówno należące do oficjalnego, konserwatywnego nurtu, jak i tworzone z perspektywy kontrkultury – już uznane za kanoniczne i specyficzne dla ostatnich pięciu lat. 
Moderacja: dr Piotr Olszówka

Aby móc wziąć udział w naszym spotkaniu należy zainstalować na swoim komputerze program ZOOM.
https://us04web.zoom.us/j/945711291?pwd=bFAzYWJzeC9tNGNCY0R1aWdrYW1VZz09#success

To bardzo prosty sposób a program przyda się do następnych spotkań.

Życzymy dużo przyjemności.
Rada Programowa UTP

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.