Polityczne kamienie milowe w stosunkach polsko-niemieckich Z okazji 50-lecia, 7 grudnia 2020 r. o godz. 11:00 odbędzie się internetowe sympozjum poświęcone historycznemu i aktualnemu znaczeniu obu wydarzeń.

Obraz klęczącego kanclerza federalnego Willy'ego Brandta 7 grudnia 1970 roku przed pomnikiem bohaterów warszawskiego getta wszedł do politycznej pamięci jako ikona. Traktat Warszawski, podpisany tego samego dnia, stanowi również kamień milowy w stosunkach polsko-niemieckich, ale jest również skrzyżowaniem bardzo różnych dróg rozwoju, zarówno punktem końcowym, jak i nowym początkiem.

Podczas sympozjum internetowego analizuje się różne punkty widzenia na te wydarzenia i pyta o ich znaczenie dla aktualnych wyzwań politycznych: Jakie są podobieństwa i różnice między perspektywami Niemiec Zachodnich, Niemiec Wschodnich i Polski na klęczkach a Traktatem Warszawskim i jak te perspektywy zmieniły się w czasie? Jakie znaczenie dla stosunków polsko-niemieckich ma dziś uklęknięcie, także w odniesieniu do aktualnych kwestii historycznych? Jakie jest obecne znaczenie Traktatu Warszawskiego jako ważnego elementu polityki détente jako modelu radzenia sobie z napięciami i konfliktami interesów w Europie?

Sympozjum otworzy były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Thierse. Nils Schmid MdB, poseł na Sejm Andrzej Szejna, były minister spraw zagranicznych RP Adam Daniel Rotfeld oraz były koordynator niemieckiego rządu ds. współpracy niemiecko-amerykańskiej Karsten Voigt. Wydarzenie jest organizowane wspólnie przez Fundację Aleksandra-Kwaśniewskiego "Amicus Europae", Fundację Kanclerza Federalnego Willy'ego Brandta, Instytut Polski Niemieckiej oraz Fundację Friedricha Eberta w Polsce.

Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie w języku niemieckim i polskim:

Niemiecki www.facebook.com/deutschespoleninstitut/

Polski: www.facebook.com/FESWarschau

DEUTSCH: www.facebook.com/deutschespoleninstitut/

POLNISCH: www.facebook.com/FESWarschau

ORIGINAL (ohne Übersetzung): https://zoom.us/webinar/register/WN_A9DoauTwSwWvxIQSBHrThQ (Anmeldung erforderlich, begrenzte Teilnehmerzahl)

Dalsze informacje o Online-Symposium znajdują się na  www.deutsches-polen-institut.de/willy-brandts-kniefall-und-der-warschauer-vertrag

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.