Nie wiadomo jak w przyszłości historycy będą określać czasy, których jesteśmy aktywnymi uczestnikami – w czasach przed Koroną, albo od czasów Korony. Przy czym nikt nie będzie miał na myśli korony królewskiej należącej na przykład do angielskiej królowej Elżbiety, tylko Covid 19. Jedno jest pewne w „erze koronnej” nasze życie uległo zmianom i dopóki nie powstanie szczepionka lub naukowcy nie doszukają się najbardziej skutecznego lekarstwa, będziemy stronić od wieloosobowych imprez i chować w naturze albo w kulturze.

Internet jako największy śmietnik świata co chwila swoimi wytresowanymi algorytmami zasypuje nas różnymi propozycjami zakupów lub spędzania czasu wolnego. A my wieczorem często tradycyjnie włączamy telewizor i „biegamy” po kanałach, żeby spontanicznie znaleźć coś ciekawego do obejrzenia. Produkcja filmowa i telewizyjna zostały wstrzymane do „nie wiadomo kiedy” na całym świecie. Znudzeni telewizją powtórkową, która nam będzie towarzyszyła przez jakiś czas, możemy zajrzeć na portale tematyczne dające nam więcej atrakcji wizualnych niż wyświetlany po raz siedemnasty odcinek „Korony królów” albo „Kir Royal”. 

Portalem, na który warto zajrzeć jest NINATEKA – prowadzona przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny . Zawiera ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Nie trzeba się nigdzie przy tym logować, a wszystkie materiały są wolne od reklam i udostępniane bezpłatnie. NINATEKA to wizualne źródło wiedzy o kulturze polskiej i każdy znajdzie w niej coś interesującego spośród wielu filmów dokumentalnych i fabularnych, animacji, koncertów, spektakli teatralnych i operowych, audycji radiowych, a także wywiadów z osobistościami kultury polskiej.

Tego, czego nam Polakom mieszkającym za granicą najbardziej brakuje poza najnowszymi filmami fabularnymi to polski teatr. Kultura polska stworzyła wyjątkowy gatunek sztuki wizualnej jakim jest teatr telewizji. Pierwszy spektakl teatru telewizji został wyemitowany w 1953 roku, a do dziś powstało ich ponad 4 tysiące. Nieco starsze pokolenie pamięta jak czekaliśmy z niecierpliwością w poniedziałki wieczorem na kolejne jego przedstawienia. I właśnie na portalu NINATEKA możemy obejrzeć zarówno starsze jeszcze czarno-białe spektakle z udziałem Andrzeja Łapickiego czy Gustawa Holoubka, a także nowe produkcje teatralne z udziałem wybitnych aktorów sceny polskiej – Udręka życia z Anną Seniuk i Januszem Gajosem, Rewizor z Jerzym Stuhrem czy Prawiek i inne czasy – ekranizację powieści Olgi Tokarczuk.

NINATEKA ma szeroką propozycję filmową - zaczynając od filmów przedwojennych typu Ada! To nie wypada!, przez ekranizacje trylogii Sienkiewicza - Pan Wołodyjowski z udziałem Jana Łomnickiego i Potop z główną rolą Daniela Olbrychskiego, kultowe komedie lat 70 – Nie lubię poniedziałków, a kończąc na niedawno zrealizowanej Hiszpance z udziałem Patrycji Ziółkowskiej – niemieckiej aktorki polskiego pochodzenia. Można tu nie tylko zobaczyć dzieła (np. film Wszystko na sprzedaż) oscarowych twórców jakim był Andrzej Wajda, Roman Polański czy Agnieszka Holland ale także obejrzeć wywiady z nimi. Każdy może tematycznie poszukać dla siebie czegoś interesującego. I tak wpisując w wyszukiwarkę hasło Niemcy, okazuje się, że możemy zobaczyć film poświęcony jednemu z najbardziej uznanych malarzy na świecie Gerhardowi Richterowi.

W ramach NINATEKI specjalnie dla dzieci przygotowano bajki animowane takie jak Przygody Misia Uszatka czy Zaczarowany ołówek i niezapomnianą serię filmów Akademii Pana Kleksa. A jeżeli znużą nas sztuki wizualne, warto przejść do części NINATEKI poświęconej utworom audio, spośród których serdecznie polecam muzykę Wojciecha Kilara – autora znanej na całym świecie Orawy oraz kompozytora muzyki filmowej do kilkudziesięciu filmów, a w tym Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy.

Agata Lewandowski, Berlin

NINATEKA - https://ninateka.pl/

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.