Przez długi czas pojęcie „Polnische Wirtschaft” („polska gospodarka”) było w języku niemieckim wyrazem niechlujstwa, zacofania i ubóstwa. Przyczyny tego były wielorakie – egoizm szlachty, słabe uprzemysłowienie, polityka zaborców, konsekwencje wojen i socjalistycznej modernizacji, narzuconej przez Związek Radziecki. Jeszcze zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 r., media na Zachodzie charakteryzowały warunki ekonomiczne w Polsce za pomocą ilustracji przedstawiających ubogich rolników, konie pociągowe i wozy drabiniaste.

A jednak... w czasach zmian politycznych po 1989 r., choć wysokim kosztem społecznym, nad Wisłą wydarzył się cud gospodarczy - rozpoczął się wzrost, który nieprzerwanie trwa do dziś od 1992 r. Wzrost ten sprawił, a z nim modernizacja, napływ kapitału i wzmożona konkurencyjność, że Polska stanowi dziś jedną z najważniejszych europejskich gospodarek. Dzięki globalizacji, a także wzrostowi jakości i nowoczesnym technologiom Polska bije co raz kolejne rekordy, i tak np. odsetek eksportu w polskim PKB jest już wyższy od niemieckiego! Oba kraje stanowią dziś w zasadzie jeden wspólny obszar gospodarczy, a wymiana handlowa Niemiec z krajami Grupy Wyszegradzkiej jest wyższa niż z Chinami. Dziś Polska stoi przed nowymi wyzwaniami - a stawka jest wysoka, ponieważ „Made in Poland” stało się rozpoznawalną marką, a polskie firmy godnymi zaufania partnerami.

Aktualny rocznik Jahrbuch Polen 2020 Polnische Wirtschaft zajmuje się polskim sukcesem i narastającymi problemami. Nasi autorzy piszą m.in. o polsko-niemieckich stosunkach gospodarczych (Sebastian Płóciennik), sukcesie Polski w kontekście globalizacji (Grzegorz Siemiończyk), różnicach rozwoju regionalnego (Grzegorz Masik), ale także o problemach takich jak słabo rozwinięte innowacje (Edwin Bendyk), niepokojący rozwój demograficzny (Bogusław Chrabota) i niezbędna imigracja zarobkowa do Polski (Piotr Arak). Przez długi czas po upadku komunizmu na kondycję ekonomiczną kraju wpływały jeszcze skutki zapaści z lat 1980-tych i drastyczne reformy czasu przełomu, o czym piszą m.in. Reinhold Vetter, Jakub Szumski i Leszek Balcerowicz. Jan Sowa zajmie się społeczną i psychologiczną ceną akceptacji „wyścigu szczurów” przez część polskiego społeczeństwa, a Karol Modzelewski odpowiada na pytanie, jaką cenę Polska musiała zapłacić za wprowadzenie kapitalizmu.

Jahrbuch Polen 2020 Polnische Wirtschaft

Herausgegeben vom Deutschen Polen-Institut Darmstadt, Wiesbaden 2020, 200 S.,
Cena: 15 € (Abo 13,50 €), ISSN 1863-0278, ISBN 978-3-447-11404-2

Zamównienia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oder Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.deutsches-polen-institut.de

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.