„Klinika Pana B” jest lekturą, która trafia w rękę czytelnika przypadkowo. Jej autorka, Sara Leiss nie jest jeszcze znaną pisarką, której książki znikają z księgarnianych półek. Być może nie jest to dzieło, na którego pojawienie czekają dziesiątki fanów twórczości pisarki. Książka z pewnością jednak jest godna zatrzymania i poświęcenia uwagi.

M. - główny bohater powieści boryka się ze swoimi słabościami. Nie wiedząc kim jest, dokąd idzie i czego chce, naraża się na szereg zaskakujących przypadków, w efekcie których trafia do kliniki psychiatrycznej.

Przekraczając jej bramy, spotyka  intygujące postaci, ekspresyjnie wyrażające jego wewnętrzne emocje i podświadome obrazy.

Karzeł prowadzący go przez mroczne korytarze, pająk symbolicznie wkomponowany w treść, czy też  w tym surralealistycznym świecie sugestwnie przedstawone inne istoty są przewodnikami wielostronnej terapii.

Starannie dobrany w stosunku do przedstawianej osobowości wygląd zewnętrzny postaci, dbałość o szczegółowe opisy miejsc, widoczna znajomość  z zakresu tematyki psychologii i socjologii, przenosi  odbiorcę w świat istniejący na pograniczu rzeczywistości i fantazji. Świat, którego drogami kroczący bibliofil, ma możliwość podjęcia analizy natury człowieka, pojmowanej w wielu aspektach.

Na podstawie przemyśleń, zachowań i przeżyć bohatera powieści, czytelnik prowokowany jest do podjęcia próby odpowiedzi na pytanie, jaką On sam drogą podąża, dokąd zmierza oraz jakie są jego realacje z drugim człowiekiem. Autorka stawia pytanie, jak dalece istota ludzka  potrafi sama o sobie decydować, w jakim stopniu zależna jest od nałogów degenerujących ją samą  i niszczących  świat w którym ma szczęście żyć. Czy demony w ludzkim indywiduum drzemiące, mają możliwość ucieczki, własny obraz ujrzawszy? Wielokrotne zastosowanie swobodnych, czasem komicznych środków wyrazu, rozluźniają powagę tematu, odciążają czytelnika i czynią z tej wyśmienicie skonstruawanej publikacji  ciekawą, niepozbawioną dowcipu lekturę.

„Klinika Pana B.” jest doskonałym opisem konfrontacji człowieka z jego własnym uosobieniem.

Claudia Daniel

 

Sara Leiss, urodziła się w Polsce, mieszka na stałe w Niemczech, w okolicach Düsseldorfu. Studiowała na Uniwerystecie Szczecińskim, na kierunku biologia morza. Następnie ukończyła prywatną uczelnię, na wydziale rehabilitacji i fizjoterapii oraz Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Podczas studiów, przez kilka lat współpracowała z Ośrodkiem Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Szklarskiej Porębie, uczestnicząc w kursach, szkoleniach i seminariach z zakresu psychologii i psychoterapii. Jednak ostatecznie zrezygnowała z pracy terapeuty i wybrała rehabilitację. Od kilku lat pracuje w prywatnej klinice ortopedycznej. Mentalnie i rodzinnie związana jest z Polską, Irlandią i Niemcami, dlatego na co dzień posługuje się językiem polskim, angielskim oraz niemieckim. Oprócz tego mówi płynnie po rosyjsku i włada polskim językiem migowym. Ma na swoim koncie kilka tłumaczeń z języka angielskiego na język polski, głównie literaturę z dziedziny psychologii, między innymi książkę pt. "Victims no longer", przetłumaczoną na potrzeby pacjentów. W 2015 roku ukazała się jej debiutancka powieść pt. "Klinika Pana B.".

W życiu prywatnym interesuje się filozofią, antropologią oraz religioznastwem. Uprawia sztuki walki (muay thai, boks, kali) oraz pływanie i wszelkiego rodzaju sporty wodne. Kocha podróże, kino, fotografię i literaturę, szczególnie pisarzy rosyjskich. Wierzy w UFO. Z przyjemnością gra w szachy. Jest wegetarianką, wychowuje kota Teodora.

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.