Dzięki zaangażowaniu pracowników socjalnych, których kierowniczką jest Nicole Kurek, tegoroczne Święta Wielkanocne w Domu Opieki Społecznej St.Elisabeth Altenpflege w Dortmundzie, mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, upłynęły dla pensjonariuszy tej placówki w sposób radosny. W drugi dzień Świąt, wszyscy podopieczni odwiedzeni zostali przez opiekunów socjalnych w swoich pokojach. Pracownicy przebrani w wielkanocne zajączki, na których maseczkach ochronnych narysowane zostały wąsy i zajęcze zęby, a na głowach specjalnie tym celu zakupione wełniane uszy, rozdawali świąteczne upominki. Sprezentowane zostały paczuszki z czekoladowymi zajączkami i jajkami, rozwiązywano świąteczne zagadki, uzupełniano dowcipne przysłowia, czytano opowiadania świąteczne oraz śpiewano wiosenne piosenki. Pensjonariuszom oraz  ich  rodzinom  umożliwiono wizualny kontakt za pomocą videokonferencji. Z tej możliwości skorzystało zaskakująco dużo chętnych.

Praca opiekuna socjalnego w domu opieki społecznej wymaga zagłębienia się w psychikę i mentalność drugiego człowieka, kontaktu z nim oraz dostarczeniu możliwości sensownego zajęcia, szczególnie osobom z demencją. W aktualnie panującym kryzysie związanym z pandemią, gdy kontakty międzyludzkie redukowane powinny być do minimum, opiekun socjalny pełni dodatkowo, niełatwą rolę pośrednika z rzeczywistością.

Nicole Kurek, kierowniczka dwunastoosobowej grupy opiekunów socjalnych w St. Elisabeth Altenpflege, urodziła się w Niemczech, jednak jej rodzicami są przesiedleńcy z Polski, którzy w 1988 roku przybyli do Dortmundu. Troska o wykształcenie córki, przekazanie jej możliwości posługiwania się językiem polskim i charakterystycznej dla Polaków odpowiedzialności za drugiego człowieka, przyczyniła się do ukształtowania wrażliwego charakteru, który w każdym momencie zawodowego życia tej młodej, pełnej entuzjazmu i nowych zawodowych pomysłów kobiety, od wielu lat się potwierdza.

Tekst i zdjęcia: Claudia Daniel

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.