Uniwersytet Trzeciego Pokolenia w Berlinie zaprasza na kolejny wykład , 13 marca 2020, godz. 18.00, w sali 2094, Uniwersytet Humboldtów, Unter den Linden 6. (z tłumaczeniem symultanicznym na niemiecki). Wykład wygłosi dr Piotr Olszówka - urodzony w roku 1956 w Stalinogrodzie, studiował filozofię i religioznawstwo w Uniwersytecie Jagiellońskim, tam obronił pracę doktorską w roku 1985. Od roku 1986 w Berlinie, Bauhaus Archiv, FU Berlin, BTK. Tłumacz i publicysta.

Temat: "WITKACY-STRZEMIŃSKI-INGARDEN. Trzy teorie estetyczne i próba ich syntezy."

Teoria czystej formy, unizm i fenomenologiczna teoria przeżycia estetycznego mają odmienny status poznawczy i odmienny zakres, dadzą się jednak nie tylko porównać lecz i uogólnić. Autorzy tych trzech teorii odegrali w historii nie tylko polskiej myśli i polskiej kultury doniosłe role. Na ich losy wpłynęła historia, najdonioślejsze dokonania twórcze mieli w czasach II Rzeczypospolitej. Ich inspiracje myślą niemiecką ale i awangardą rosyjską uwarunkowane są nie tylko historycznie, wojny światowe i totalitaryzmy wpłynęły na ich osobiste losy lecz i na ich twórczość.

Stanisław Ignacy Witkiewicz malował, pisał i fotografował, wszechstronność jego zainteresowań kulminuje w teorii czystej formy, łączy bowiem myślenie o teatrze i malarstwie, ogólną teorię kultury oraz monadologię. Władysław Strzemiński - malarz i teoretyk - to także twórca Muzeum Sztuki i zaangażowany pedagog. Roman Ingarden poszukując ostatecznych ontologicznych odpowiedzi "po drodze" stworzył teorię miejsc niedookreślenia i - "niechcący" - rozwiązał Husserlowski dylemat fenomenologii dotyczący wiedzy niewątpliwej. Trzy punkty widzenia na to, co estetycznie wartościowe, pozostawiają miejsce na syntezę.

Moderacja: prof. UAM dr hab. Bygida Helbig

Po wykładzie ok. godz. 19.30 W ramch Galerii UTP swoje prace przedstawi  Urszula Schwenn

Wprowadzenie: dr Piotr Olszówka

Będzie okazja do rozmów przy lampce wina i preclach.

Życzymy dużo przyjemności.

Rada Programowa UTP

Współfinansowane przez/Gefördert durch:

Finansowanie

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.