Ministerstwo Szkolnictwa i Edukacji oraz Ministerstwo Dzieci, Rodziny, Uchodźców i Integracji komunikują się ze sobą. W Nadrenii Północnej-Westfalii wzrosło zainteresowanie nauczaniem języka polskiego jako języka ojczystego: w bieżącym roku szkolnym 2019/2020 w szkołach Nadrenii Północnej-Westfalii na lekcje języka polskiego zapisanych jest 4.769 uczniów. Oznacza to, że liczba uczestników ponownie wzrosła w porównaniu z rokiem szkolnym 2018/2019 - o około trzy procent. Spośród 4.769 dzieci i młodzieży, 2.525 uczęszcza do szkoły podstawowej, a 2.244 do gimnazjum.

Mathias Richter, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji, wyjaśnił: "W Nadrenii Północnej-Westfalii żyją razem ludzie o bardzo różnym pochodzeniu. Dzieci, których językiem ojczystym nie jest niemiecki, mają tu szansę dorastać dwujęzycznie. Chcemy dać im jak najlepsze wsparcie. Poprzez nauczanie w języku ojczystym promujemy wielojęzyczność naszych uczniów".

W polsko-niemieckiej umowie o sąsiedztwie Niemcy i Polska zobowiązały się wzajemnie do oferowania języka niemieckiego i polskiego jako języków ojczystych w szkołach w drugim kraju. "Nadrenia Północna-Westfalia jest bardzo zaangażowana w tę umowę. Dla dzieci i całego społeczeństwa jest to wielka korzyść, gdy dzieci dorastają z dwoma językami i opanowują oba. Mogą oni budować mosty później - a my potrzebujemy tych mostów między Polską a Niemcami", powiedział Thorsten Klute, komisarz rządu państwowego ds. polonii.

Lekcje w języku ojczystym są oferowane jako zajęcia dodatkowe w szkołach w Nadrenii Północnej-Westfalii w zależności od potrzeb. Dobrowolna oferta skierowana jest do uczniów, których językiem pochodzenia nie jest niemiecki. Po otrzymaniu 15 podań o przyjęcie do szkoły podstawowej lub 18 podań o przyjęcie do szkoły średniej I stopnia, można utworzyć grupę edukacyjną, pod warunkiem, że dostępne jest stanowisko nauczyciela i odpowiedni nauczyciel.

WIR W NRW
PORTAL KRAJOWY
Komunikaty prasowe z dnia 8 stycznia 2020 r.

Twitter: @chancennrw
Facebook: Chancen NRW
Instagram: chancen_nrw
YouTube: Chancen NRW

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.