Polonia w Niemczech zdecydowanie poparła Koalicję Obywatelską. Wśród Polonii w Niemczech w tegorocznych wyborach do Sejmu zwyciężyła Koalicja Obywatelska, uzyskując 42,98 proc. poparcia. Drugie miejsce zajęło PiS z 24,11 proc. głosów – przekazała ambasada RP w Berlinie.  Lokale wyborcze znajdowały się w: Berlinie i Lipsku (okręg berliński), Hamburgu, Bremie i Hanowerze (okręg hamburski), Kolonii, Bielefeld, Dortmundzie, Düsseldorfie, Frankfurcie nad Menem, Wiesbaden i Koblencji (okręg koloński) oraz Monachium, Karlsruhe, Norymberdze i Stuttgarcie (okręg monachijski).

Długa kolejka przed ambasadą RP w Berlinie i w Konsulacie Generalnym w Kolonii

W niedzielę Polacy licznie głosowali za zachodnią granicą. Do urn udali się całymi rodzinami. W kolejkach można było spotkać zarówno starsze, jak i młodsze pokolenie. W niektórych lokalach wyborczych trzeba było czekać ponad godzinę, by oddać głos.

Głosujący w Niemczech Polacy, z którymi rozmawiała Deutsche Welle, podkreślali, że wybory są dla nich ważne, ponieważ chcą mieć wpływ na bieg spraw nad Wisłą. Nie wykluczali, że kiedyś oni lub ich dzieci wrócą do kraju.

Tak głosowali Polacy w Niemczech. W obwodach wyborczych na terytorium Niemiec zdecydowaną większość głosów oddano na listę Koalicji Obywatelskiej. Świetny wynik zanotował także Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Większością 59,4% głosów Polonia niemiecka wybrała do Senatu kandydata KO, Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Marek Rudnicki (KW PiS) otrzymał 27,1%, Cezary Kasprzak (Obywatele RP) 13,5 % głosów.

W.L.

Quelle: DW, COSMO WDR

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.