­­

Życie niesie z sobą czasem wydarzenia, z którymi ciężko nam się pogodzić. Bywa, że w takich sytuacjach sięgamy po tzw. „poprawiacze nastroju”, tylko że potem okazuje się, iż zamiast pomóc, stały się one nowym problemem w naszym życiu. Jak sobie poradzić, zwłaszcza na obczyźnie, gdzie nie każdy wie, do kogo zwrócić się o pomoc. Przy Polsko-Niemieckim Stowarzyszeniu Samopomocy POLDEH e.V. w Brunszwiku działają w ramach projektu „Aktivierung und Beteiligung der Suchtkranken und der Beteiligten“ dwie grupy samopomocy: dla osób uzależnionych oraz dla członków ich rodzin. Praktycznie od początku swojej działalności stowarzyszenie oferuje pomoc tego typu. Do stowarzyszenia zwracały się szpitale, policja urząd do spraw młodzieży.

Przewodnicząca stowarzyszenia Anna Aneta Bertram postanowiła zatem zadziałać w tej kwestii i zaoferować pomoc osobom uzależnionym. Całe lata POLDEH organizował ją własnymi siłami, w ostatnim roku jednak Bürgerstiftung Braunschweig, Stiftung Braunschweigischer Kulturbesitz i Büro für Migrationsfragen dostrzegły potrzebę wspracia tego projektu i przeznaczyły fundusze na realizację jego poszczególnych punktów. A trzeba tu zaznaczyć, że oferowana oferta wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych jest dość szeroka. W jej ramach organizowane są spotkania z psychologiem, warsztaty nt. komunikacji i rozwiązywania konfliktów, uczestnicy projektu mogą zasięgnąć porady prawnika, pedagoga, pracownika socjalnego i Stłumacza. Ponad to chcąc skierować myśli osób uzależnionych na inny tor zadbano też o ofertę kulturalną.

Osoby uzależnione uczą się bowiem powrotu do życia, do codzienności wypałnionej różnymi aktywnościami. Teraz niektórzy z nich opowiadają, ile to czasu wolnego nagle zyskali w życiu. Zaczęli uprawiać sport, spędzać więcej czasu ze swoimi rodzinami Nad koordynacją projektu czuwa jego pomysładowczyni i założycielka, która jest jednocześnie z wykształcenia pracownikiem socjalnym. Sami uczestnicy projektu podkreślają, że do zaleceń otrzymanych od lekarzy należy uczestnictwo w tego typu grupie i są szczęśliwi, iż ktoś o jej założeniu pomyślał. To, jak grupa jest potrzebna pokazuje fakt, że nie tylko mieszkańcy Brunszwika biorą udział w jej spotkaniach. Jeden z członków przyjeżdża co niedzielę z miejscowości oddalonej o ok. 100 km od siedziby POLDEHu. Członkowie grupy są bardzo otwarci na nowe osoby, wręcz serdecznie je zapraszają, gotowi pomóc wyjść im z nałogu. Starają się nawzajem wspierać i podtrzymywać w wyznaczonych celach. Rok bez kieliszka, czy też innej używki jest fetowany przez wszystkich jak urodziny (oczywiście bez napoi wyskokowych). Grupa dysponuje odpowiednią biblioteką i broszurami informacyjnymi.

Czego każdy uczestnik projektu potrzebuje to odwagi do przyznania się do swoich problemów oraz chęci ich pokonania. Część członków grupy ze swoim problemem przyjechała już z Polski, inni wpadli w sidła uzależnienia na emigracji. Samotność, rozłąka z rodziną, bariera językowa, a przez to niejednokrotnie poczucie odizolowania społecznego powodują, że część naszych rodaków ma wyjątkowo duże problemy aklimatyzacyjne i niejednokrotnie wyciszenia bólu, tęsknoty szukają albo w używkach, albo stają się niemalże zakładnikami świata wirtualnego. Osoby, które przeszły już przynajmniej część leczenia są też coraz bardziej gotowe angażować się w inne działalności stowarzyszenia. Ostatecznie wygrani są wszyscy.

Jeśli ktoś z Państwa ma problem z jakimś uzależnieniem lub zna taką osobę i chciałby jej pomóc zapraszamy do kontaktu drogą emailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ewentualnie przez fb na stronie https://www.facebook.com/poldeh.hilfsverein/ , albo może przyjść osobiście po wcześniejszym ustaleniu terminu do biura stowarzyszenia POLDEH na Westbahnhof 13 w Brunszwiku. Serdecznie zapraszamy!

Autor: Andreas Moser

Tłumaczenie z niemieckiego: Dominika Okon

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.