W Gelsenkirchen w Gruba Gesundheitsakademie, 7 września zebrało się około 30 osób, aby dołączyć do narodowej promocji polskiej literatury, czyli Narodowego Czytania. Ta ogólnopolska akcja odbyła się po raz ósmy, natomiast w Gelsenkirchen po raz pierwszy. Czytano dwie nowele "Dym" Marii Konopnickiej oraz "Katarynkę" Bolesława Prusa. Inicjatorem czytania w Gelsenkirchen był Dariusz Tetelewski, aktywny uczestnik portali społecznościowych, a dołączyli do niego: Polska Biblioteka w Essen oraz Gruba Gesundheitsakademie.

Organizatorem tej ogólnoświatowej już akcji jest para prezydencka. W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w trzech tysiącach miejsc w Polsce i na świecie. Do akcji zgłosiły się także osoby polskiego pochodzenia z 30 krajów. Z Niemiec zgłoszeń było 7 (Monachium, Mayen, Wuppertal, Solingen, Sankt Augustin, Hamburg).

Akcja  została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w 2012 roku. Rok później w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

W tym roku do czytania para prezydencka zaproponowała siedem nowel, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Pamiętamy je ze szkolnych lektur. Nie straciły one na aktualności. Nadal uczą życiowych postaw, takich jak szlachetność, dobroć bezinteresowność.

W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Tekst: Leonard Paszek

Zdjęcia: Fotografie-M.Ruben

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.