WieslawLewickiOdchodzący powoli na społeczną emeryturę działacze polonijni chcą oddać pałeczkę młodszym. Czy im to się uda? Być może odpowie na to organizowany w dniach 3-5 października w Bonn Europejski Kongres Młodej Polonii. Hasłem przewodnim Kongresu jest wezwanie: „Dać głos młodzieży europejskiej! Młodzi Polacy i Polki w służbie procesów integracyjnych w Unii Europejskiej”.

Pomysłodawcą Kongresu jest Wiesław Lewicki, wieloletni organizator życia polonijnego oraz inicjator nagrody polonijnej „Polonicus”, a oficjalnym organizatorem Konwent Organizacji Polskich w Niemczech we współpracy i dofinansowaniu przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów oraz Ministerstwo ds. Dzieci, Rodziny, Migrantów i Integracji Kraju Nadrenii-Północnej Westfalii. Współorganizatorem jest również Thorsten Klute.

Jest to już czwarty polonijny kongres. Poprzednie skierowane były do doświadczonych działaczy polonijnych. Ten kongres jest szczególny, według organizatorów, ma przynieść nowe zupełnie rozwiązania oraz znaleźć nowych liderów polonijnego środowiska. Organizatorzy chcą zaktywizować młode polonijne środowisko w Niemczech, zarówno tych, którzy się tutaj urodzili, jak i prezdstawicieli najnowszej emigracji. Chcą zainteresować działalnością społeczeństwa obywatelskiego dla interesu Polski, Niemiec oraz całej Unii Europejskiej. Przede wszystkim jednak chodzi o zmotywowanie młodych ludzi polskiego pochodzenia do działalności na rzecz europejskiej integracji w kraju swojego zamieszkania.

Podczas Kongresu poruszane będą tematy kultury, nauczania języka polskiego, polskojęzycznych mediów, nauki, ekologii i zagadnienia społeczno-socjalne. Nie zabraknie również rozrywki i kultury. W piątkowy wieczór z uczestnikami Kongresu spotka się Czesław Mozil, natomiast w sobotę wystąpi duet Benrose, a o dyskotekowe rytmy zadba DJ Elik.

Joanna Szymańska, współorganizatorka Kongresu w wywiadzie dla Radia Cosmo powiedziała, że przekaz Kongresu ma być młody i świeży. Ma zaprzeczyć panującynm stereotypom i obawom, że młodzi ludzie nie angażują się w życie polonijne i społeczne w Niemczech.  

W programie przewidziano wykłady, panele dyskusyjne oraz rozmowy w grupach. Wnioski tych dyskusji zostaną przesłane do różnych instytucji polskich i niemieckich.

Uczestnictwo w Kongresie, zarówno nocleg i wyżywienie, jest nieodpłatne. Preferowani są młodzi ludzie do 35 roku życia.

Na stronie www.Konwent.de znajduje się szczegółowy program oraz formularz zgłoszenia, który nalezy wypełnić i odesłać do organizatora.

Czy Kongres spełni oczekiwania? Czy po 5 października będziemy mogli przedstawić sylwetki nowych i młodych liderów polonijnych? Na odpowiedź, sami czekamy z niecierpliwością.

Leonard Paszek

Artykuł ukazał się w dwutygodniku Samo Życie nr 18/19

 

Dodatkowe informacje:

Słuchaj rozmowy z Joanną Szymańską w Radio COSMO

 

Program PL                                                                    Programm DE

Zgłoszenie PL                                                                 Anmeldung DE

 

Wstęp wolny / Eintritt frei

Współfinansowane przez/Gefördert durch:

 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.