"Polacy w Niemczech znów stali się zakładnikami polskiej polityki wewnętrznej. Polskim wyborcom mówi się o twardej polityce wobec Niemców. Wiadomo, jesień tuż tuż, idą wybory…" – twierdzi Tomasz Kycia na antenie COSMO - Radio po polsku.

Komentarz z cyklu standPUNKTwidzenia zwraca uwage m.in. na nieścisłości zawarte w samym komunikacie uczestniczących w obradach organizacji - "Kilka dni temu cztery organizacje polonijne w Niemczech wydały komunikat dotyczący obrad polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu, które odbyły się 19 czerwca w Berlinie.

Format ten ma za zadanie regulowanie spraw związanych z ustaleniami Polsko-Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie, a co za tym idzie, interesów Polaków w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce. Otóż, wspomniane cztery organizacje, czyli Związek Polaków w Niemczech, Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, Polska Macierz Szkolna w Niemczech i Kongres Polonii Niemieckiej dziękują we wspólnym komunikacie polskiej dyplomacji za „bardzo skuteczne reprezentowanie interesów Polonii w Niemczech”. Tyle że – jak się dowiadujemy z tego samego komunikatu – obrady nie przyniosły żadnych konkretnych rezultatów, nie podpisano żadnego wspólnego dokumentu, a kolejne obrady w tym formacie zostały przełożone na jesień bieżącego roku?"

Na czym polega tajemnica skuteczności obrad bez konkretnych rezultatów i co się naprawdę działo przy Okrągłym Stole? Odpowiedzi na te i inne pytania w komnentarzu Tomasza Kyci:

Posłuchaj całego komentarza Tomasza Kyci

Foto w Studiu: Andreas Hübsch

COSMO Radio po polsku - Beitrag 24.06.2019 05:12 Min. COSMO Von Tomasz Kycia


 

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.