Zmarł Tadeusz Sokołowski - Po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 85 lat zmarł w Dortmundzie, Tadeusz Sokołowski. Człowiek, który całe swoje życie poświęcił pracy społecznej i charytatywnej.

Urodził się na Kresach. Jego szczęśliwe dzieciństwo zabrała wojna. Ojciec, oficer wojska polskiego, został rozstrzelany przez wojska hitlerowskie. Tadeusz już jako dziecko przymuszany był do ciężkiej pracy. Złapany w tzw. łapance szybko poczuł co to roboty przymusowe. Po wojnie wraz z matką pozostał w Niemczech, nigdy jednak nie zapomniał o swojej tożsamości. W Niemczech aktywnie działał społecznie na rzecz utrzymania polskiej kultury oraz znajomości języka polskiego wśród dzieci i młodzieży. Pracę społeczną rozpoczął jako harcerz w obozie w Minden, w którym przebywał po wojnie. Po ukończeniu szkoły wstąpił do Polskich Oddziałów Pomocniczych przy Armii Brytyjskiej w Niemczech, gdzie pracował do 1972 roku.

Organizował pomoc m.in. dla polskich domów dziecka, polonijnego komitetu olimpijskiego oraz na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie. Organizował wymianę młodzieży i ściągał do Niemiec zespoły z Polski. Nazywano go tytanem pracy charytatywnej. Poświęcił dla niej 70 lat swojego życia.

Nie zawsze był przez ludzi rozumiany, nie zawsze też on potrafił iść na ustępstwa. Trzymał się jednak do ostatnich jego chwil raz wyznaczonej drogi... Pro Publico Bono.. dla dobra ogółu.

Leonard Paszek

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.