W bieżącym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. W związku z tym rok 2019 jest w Polsce Rokiem Moniuszkowskim.

Również UNESCO na wniosek trzech krajów Polski, Litwy i Białorusi ogłosiło rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

Moniuszko jest obok Chopina najwybitniejszą postacią na gruncie polskiej muzyki 19. wieku, a jego działalność jako kompozytora, organisty, pedagoga i dyrygenta miała olbrzymie znaczenie dla rozwoju polskiej kultury muzycznej.

W Hamburgu 5 maja br. w dzień urodzin kompozytora odbędzie się z tej okazji uroczysty koncert organizowany przez Culture Connects przy współpracy z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej i Towarzystwem Niemiecko-Polskim w Hamburgu.

W programie usłyszymy 1. kwartet smyczkowy d-moll S. Moniuszki, utwory fortepianowe, pieśni oraz arie i duety z najpopularniejszych oper, jak Halka, Verbum nobile i in.

Kierownikiem artystycznym programu jest Roman Ohem, przewodniczący Culture Connects i twórca cyklu koncertów muzyki polskiej pt. 'Der Polnische Abend/Polski wieczór' o ogólnoniemieckim zasięgu.

W koncercie wystąpią m.in. Marcin Sieniawski, wielokrotnie nagradzany wiolonczelista światowej sławy, założyciel Kwartetu Szymanowskiego, Anna Szulc-Kapała, altówka, Sebastian Berakdar, fortepian, Jan Bukowski, baryton i młoda sopranistka Ekaterina Zhuravskaja pochodząca z regionu, gdzie urodził się Moniuszko.

W koncercie przedstawiony będzie portret kompozytora i jego działalność na tle wydarzeń historycznych w ówczesnej Europie. Moniuszko bywa nazywany polskim Wagnerem lub Schubertem; pisał również muzykę do wierszy J. W. Goethego.

Miejsce: Mozartsäle Hamburg, Moorweidenstraße 36, 20146 Hamburg. Czas: 5 maja godz. 18.00

Wstęp 25€/zniżkowy 15€

Rezerwacja biletów pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.