Studenci z dwóch Akademii Muzycznych w Poznaniu i w Gdańsku dadzą w czwartek, 4 kwietnia, koncert pasji Pergolesis Stabat Mater w Victora Residenz Margarethenhof. Zespół, zespół do którego również Laatzenerin Marta Gadzina koncertował niedawno z tym samym programem na trasie koncertowej w Polsce. Koncertem w Laatzen, grupa rozpocznie objazd północnych Niemiec. Skład zespołu tworzą: Karina Chomicz (sopran), Andżelika Gminska (mezzosopran), Marta Gadzina (pierwsze skrzypce), Weronika Bagniewska (drugie skrzypce), Maria Magdalena Woźniak (Viola), Ignacy Krzemiński-Ivan (wiolonczela) i Monika Swiechowicz (Basso) a zespołem dyryguje Kinga Kordeczka.
Zespół muzyczny stworzono dzięki współpracy dwóch szkół muzycznych w Poznaniu i Gdańsku. Dzięki temu studentka Marta Gadzina urodziona w Hanowerze i studiowała grę na skrzypcach w Poznaniu, opracowała pomysł na wspólną koncert pasji.  Grana jest głównie muzyka z okresu baroku. „W ostatnim punkcie programu, Ave Maria Astora Piazzolli, estetyka utworu jest bardziej nowoczesna, a tym samym zmieniona”, mówi Gadzina.
Niemniej jednak sztuka dotyczy do tego samego tematu, jak w założeniu tzn. przekazuje cierpienie Maryi. „Jako matka skazanego na śmierć Jezusa odgrywa
Maria w męce bardzo ważną i bardzo emocjonalną rolę", mówi reżyser Adrian Grandt. Aria z Pasji św Mateusza „zmiłuj się nad nami” Johanna Sebastiana Bacha  ukazuje rozpacz i zawstydzenie Piotra jako świadka egzekucji, dodaje Gadzina. „Stabat Mater Dolorosa” Giovanniego Battisty Pergolesiego, jest teraz mniej smutny i ponury. „Niektóre arie są jednak całkowitym przeciwieństwem”, mówi Gadzina. Pergolesi opisał swoją muzyką konkretne wydarzenia. „W szóstej części słyszymy, na przykład, wzdychanie Jezusa na krzyżu.” Stabat Mater jest ostatnim pełnym dziełem Pergolesiego i jednocześnie nowym pomysłem muzycznym w ówczesnym świecie muzyki. „Nikt wcześniej nie stworzył takiej struktury harmonicznej.”
Koncert jest moderowany przez kierującego Rezydencją Adrian Grandta. On czyta
również teksty biblijne z podkładem muzycznym. Koncert w Victora Residenz, Mergenthalerstraße 6, rozpoczyna się o godz. 19.00. Wstęp jest wolny.

Von Daniel Junker


http://www.haz.de/Umland/Laatzen/Laatzen-Polnische-Studenten-spielen-bei-Passionskonzert-Pergolesis-Stabat-Mater

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.