Piąta pora roku w Niemczech - takim mianem powszechnie określa się karnawał w jednym z najbogatszych regionów Niemiec - Północnej Nadrenii Westfalii. W największych miastach tej części republiki – Kolonii, Düsseldorfie, Aachen, Mainz - sezon karnawałowy rozpoczyna się dźwiękiem werbla każdego roku 11 listopada o godz. 11:11 i trwa do Środy Popielcowej.

Uważa się, że liczba 11 jest symbolem nadmiaru, przesady i grzechu, natomiast słowo „carnelevare” pochodzi z łaciny i tłumaczy się jako „pożegnanie mięsa”.

Dystans Niemców do samych siebie w tym czasie jest widoczny na każdym kroku. Na przykład w mieście Aachen jedną z atrakcji jest nadawanie odznaczenia o nazwie ‘Wider den tierischen Ernst’ tłumaczy się to jako order ‘przeciw śmiertelnej powadze’.

Odwiedzając w tym czasie wspomiany region, oprócz niemieckich przyśpiewek, warto wcześniej przyswoić kilka niezbędnych do życia słówek i poznać ich znaczenie.

I tak: Weiberfastnacht – to ostatni czwartek karnawału, od godziny 11:11 przebrane w kolorowe stroje kobiety zwane Möhnen (stare baby), uzbrojone w nożyce, obcinają mężczyznom krawaty, szturmują ratusze i symbolicznie przejmują władzę w mieście.

Innym ważnym słowem jest Büttenreden, czyli przemówienia karnawałowe, tzw. błazeńskie przemowy, przeważnie są w formie rymowanego wiersza i powinny zostać wygłoszone z pamięci. Odnoszą się do bieżących wydarzeń politycznych.

Uważa się, że punktem kulminacyjnym karnawału jest Rosenmontag - Różany Poniedziałek. W zapustny poniedziałek odbywają się Rosenmontsagszug lub Karnevalsumzug, czyli kolorowe parady przebierańców. Pochód wyrusza rano i przez kilka godzin, tanecznym krokiem przy dźwiękach muzyki wędruje przez centra większych miast regionu Północnej Nadrenii Westfalii. Dla miłośników słodkości jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni – z platform, wozów, na których znajdują się przebierańcy, rzucane są w otaczający tłum słodycze, m.in. Kamelle (cukierki na bazie karmelu). Ponadto w Kolonii przy odrobinie szczęścia można złapać zapakowaną w folię porcję kaszanki. Temu szaleństwu towarzyszy picie hektolitrów piwa, a potem uliczna zabawa przenosi się do pobliskich pubów, restauracji i knajpek.

Kolejnym dniem jest ostatni wtorek karnawału – Veilchendienstag, w tym dniu w Kolonii przed wejściem do knajpek wywieszane są słomiane kukły rodzaju męskiego, tzw. Nubbel. Ich żywot jest dość krótki, ponieważ w nocy z wtorku na Środę Popielcową (Aschermittwoch) ma miejsce ceremonia ich spalenia (za grzechy minionego karnawału), czyli Nubbelverbrennung. Wszystko co dobre, niestety, szybko się kończy i kilka godzin później wraz z nadejściem świtu rozpoczyna się Wielki Post.

Odwiedzając w tym czasie Niemcy niezbędne będą: przebranie, dobry humor oraz kondycja potrzebna do sześciodniowego świętowania.

Byliście kiedyś na karnawale w Północnej Nadrenii Westfalii? 

Bożena Łatuszko / źródło "Praktyczny Poradnik"

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.