Wędrówka ludzi jest nieodłącznym elementem ich historii. Jej powody najprzeróżniejsze: głód, wojny, kataklizmy, czy po prostu tęsknota za jakimś miejscem... czasami nam w ogóle nie znanym, ale w którym mamy nadzieję znaleźć swój dom. To, że można tęsknić za czymś, czego nigdy się nie doświadczyło pokazały całe pokolenia Polaków marzące w czasach zaborów o własnej ojczyźnie. W swojej tęsknocie stworzyli tylko im znaną przestrzeń metafizyczną, której nadali rysy owego upragnionego skrawka na ziemii. Powstała w ramach projektu "Naród jako podukt swojej historii" sztuka "W tym ciele była dusza milionów" nawiązująca swoim tytułem do wiersza Franciszka Karpińskiego "Żale Sarmaty" zajmuje się min. tematem, co odebranie narodowi kraju czyni z ludźmi; jak powstają i rozpadają się społeczeństwa wielokulturowe; jak te procesy odbijają się na funkcjonowaniu całych społeczności oraz czy wolność w formie, do jakiej nieustannie dążymy jest w ogóle możliwa w tym świecie.

Sophie Delest wybrała wraz z reżyser teatralną z hamburskiego teatru Thalia, Agnes Oberauer jako punkt wyjściowy rozbiory i podziały terytorialne państw Europy Środkowo-Wschodniej pokazane przez pryzmat dziejów Polski. Sztuka otwiera jednak nowe przestrzenie wstawiając osobiste doświadczenia biorących udział w projekcie aktorów - emigrantów z różnych krajów - w znacznie szerszy kontekst, a jednocześnie przypomina o wielokulturowym charakterze niegdysiejszej Rzeczyposolitej Obojga Narodów. Przeniesiona na płaszczyznę stanu ludzkiego jej historia opowiada z jednej strony losy narodu polskiego czyniąc to w sposób uniwersalny, pozwalający odczytać w nich także losy innych narodów, z drugiej zaś nie traci z horyzontu jednostek i ich osobistych uniesień, czy tragedii. Spektakl to swoistego rodzaju analiza jak historia kształtuje narody oraz ich słownik na przykładzie Polaków. Stawia także pytanie nam współczesnym, czy jesteśmy świadomi tego, jak my już dziś formujemy poszczególne narody za sto lat.

Sztuka powstała z okazji 100-stu lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach organizowanych przez Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie POLDEH e.V. uroczystości z tej okazji. Jej premiera miała miejsce 11.11.2018 na scenie Haus der Kulturen w Brunszwiku. Produkcja spektaklu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Sanddorf Stiftung oraz Kulturinstitut Braunschweig.

Autor: K.Moser

Zdjęcia: R.Strzolka

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.