Przygoda „Ptaka” z gitarą rozpoczęła od chęci zaimponowania dziewczynom. W Kędzierzynie Koźlu, gdzie spędził młodość było duże podwórko, na którym spotykał się z kolegami i koleżankami. Na podwórku wszyscy zawsze byli razem, dziewczyny  i chłopcy. Pewnego razu dziewczyn nie było w stałym miejscu. Były kilkadziesiąt metrów dalej, wpatrzone w chłopaka, który grał na gitarze i spiewał „Siedem dziewcząt z Albatrosa”. Nie spodobało się chłopakom i postanowili tez sie nauczyć grać. Namówili rodziców na kupno gitary. Szybko znaleźli w piwnicy pomieszczenie,  które zaadoptowali na klub. Po kilku próbach, dziewczyny mniej ich interesowały. Wkrótce też dołączył do nich chłopak od “Dziewczyn z Albatrosa”. Założyli zespół, który nazwali “In Spee”. W ten sposób podbili serce niejednej dziewczynie.

Wszyscy chłopcy z “piwnicy” grają do dzisiaj, niektórzy na stałe zagościli w muzycznym światku. Ptak również go nie opuścił. Później jeszcze były m.in zespoły: Stream, Tramp, SAAB 99 i występy na festiwalu w Jarocinie i w Opolu na Debiutach. Tam zauważyła go słynna pedagog muzyczna i łowczyni talentów Elżbieta Zapendowska.

Podczas służby wojskowej zauważył go kierownik wojskowej estrady, który podczas jednego z przeglądów muzycznych zaprosił Ptaka na kolację. Reakcja była natychmiastowa – Panie ja mam dziewczyne! Chodziło jednak o coś innego. Pan pułkownik złożył Ptakowi propozycję śpiewania w orkiestrze wojskowej.

W latach 80. mimo dobrej muzyczne passy, zdecydował się na wyjazd do Niemiec. Orkiestrę zamienił na niemiecką hurtownię, w której przenosił 8 ton gumy do żucia dziennie. Po dwóch latach ciezkiej pracy znowu wziął do ręki gitarę. Podjął współpracę z kilkoma zespołami, z którymi koncertował po całych Niemczech. Po ich rozpadzie znowu wróciła szara codzienność, aż do czasu spotkania Karola Adlera, z którym załozył Rock Band Communa. Zaczął znowu byc aktywnym muzykiem. Obecnie oprócz Communy uczestniczy w kilku muzycznych projektach, np Ptakato, czy duet ze Sławomirem Olszamowskim. Ptak jest również organizatorem cyklicznej imprezy “Czadowa Westfalia”, która jest przeglądem polskiej muzyki rockowej w Niemczech.

Lata przeleciały. Niektóre bardziej, inne mniej twórczo. Czasem z prądem, a czasem pod prąd.  Ptaku przekroczył magiczną piećdziesiątkę. Nieraz zastanawia się nad życiem, nad decyzjami, ktróre w życiu podjął. Stara się nie zastanawiać się, czy dobrze zrobił przyjeżdzając do Niemiec, czy źle. Niektóre odpowiedzi dusi w sobie. Wierzy w przeznaczenie. Życie ma ułożone. Pracuje jako rzeczoznawca. Ma nową żonę, małe dzieci, z którymi często wyjeżdża. Ma też swoją Norwegię, którą odwiedza z przyjaciółmi każdego roku. Wędkują, piją whisky, rozmawiają, łowią ryby, piszą i muzykują.

Leonard Paszek

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.