Zespół POLONEZ w Krakowie świętował stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniach 4 - 8 października 2018 Polski Zespół Folklorystyczny POLONEZ gościł w Krakowie na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca KRAKOWIACY pod patronatem Urzędu Miasta Krakowa. Oba zespoły współpracują od trzech lat realizując w miastach partnerskich Krakowie i Frankfurcie nad Menem oraz Offenbach i Darmstadt wspólne projekty taneczno-wokalne.

Podczas tegorocznego, czterodniowego pobytu w Krakowie, dzieci, młodzież i dorośli z obu krajów miały możliwość wzajemnego spotkania w siedzibie zespołu KRAKOWIACY i zaprezentowania aktualnego programu taneczno-wokalnego, zwiedzenia Krakowa i okolic w tym najstarszej w Polsce kopalni soli kamiennej w Bochni, a także występu na Rynku Głównym w Krakowie.

W trakcie pierwszych dwu dni pobytu w Krakowie zwiedziliśmy Kraków wraz z podziemiami krakowskiego Rynku Głównego oraz zrealizowaliśmy spotkanie obu grup w siedzibie zespołu KRAKOWIACY.

 
Kolejny dzień to spotkanie z historią i całodniowa wycieczka po Małopolsce: na wczesnobarokowy zamek w Wiśniczu oraz gotycki kościół ufundowany w 1340 roku przez króla Kazimierza III Wielkiego we wsi Łapczyca położonej przy prastarym trakcie handlowym biegnącym z Węgier i Rusi do Krakowa – tzw. Szlaku Bursztynowym, zwanym również Królewskim. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wieś Lipnica Murowana, założona za panowania króla Władysława Łokietka. We wsi zwiedziliśmy najstarszy i najcenniejszy kościół drewniany w Małopolsce, pochodzący z końca XV w. Kolejnym punktem wycieczki była wyprawa do Bochni – na lokalnym cmentarzu odwiedziliśmy miejsce wspólnego pochówku wszystkich poległych podczas I wojny światowej, następnie udaliśmy się do najstarszej w Polsce kopalni soli kamiennej, czynnej nieprzerwanie od 1248 r.

Czwarty dzień naszego pobytu – niedziela, 7 października, upłynął nam jak na obchodzony tego dnia „Dzień Tańca Ludowego” przystało pod znakiem tańca i śpiewu! Dzień rozpoczęliśmy występem w strojach krakowskich na Rynku Głównym w Krakowie – licznie zgromadzonej publiczności dzieci z zespołu POLONEZ zaśpiewały trzy piosenki a dorośli zaprezentowali krakowiaka – jednego z pięciu polskich tańców narodowych, w układzie na cztery pary. Następnie udaliśmy się na Mszę św. do Kościoła Mariackiego oraz na Wieżę Mariacką gdzie mieliśmy wyjątkową okazję przebywać podczas odgrywania hejnału. Spotkanie z prawdziwym hejnalistą było ogromnym przeżyciem uwiecznionym na licznych zdjęciach i nagraniach. Dzień zakończyliśmy spacerem na Wzgórze Wawelskie i wspólnym spotkaniu przy kolacji.

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.