Kora Jackowska, wielka artystka, kobieta świadoma, obywatelka i orędowniczka polityczności i prawdy, poczucia obowiązku w wypełnianiu wielu i każdej z ról społecznych .

„Czarna Madonna, Czarny Anioł
Za każdym razem ten sam dreszcz
Jedna jedyna w swym rodzaju
Niedościgniona złodziejka serc”.

Kora (Olga Aleksandra Sipowicz z domu Ostrowska) piosenkarka rockowa, autorka tekstów, wokalistka zespołu Maanam urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Zmarła 28 lipca 2018 roku w wieku 67 lat.

Muzyka Kory i Manamu, który założyła wspólnie z pierwszym mężem Markiem Jackowskim relacjonowała rzeczywistość od 1979 do 2008 roku. 21 lat Kora i Manam tworzyli nowe trendy i wpisywali się w istniejącą fabułę Polski i Europy. Nigdy nie byli apolityczni, zawsze aktywni w wielkim stylu, na wielu polach: koncertach, płytach, programach rozrywkowych, dyskusjach publicznych. Kora nie bała się, w 1989 symbolicznie świętowano reaktywację Manamu piosenką „Nie bój się”. https://www.youtube.com/watch?v=662A6Q8wN4k

„Boję się nocy głuchych ciemnych
Nie bój się nie bój się
Boję się nocy bez tajemnic
Nie bój się nie bój się”.

Kora wykorzystywała swoją muzykę i gwiazdorską pozycję w otwartej debacie publicznej, w dyskusji na temat spraw ważnych, przełamywania tabu i stereotypów – tak jak sam juz rock n roll w latach 80-tych był przejawem wielkiej odwagi. Odwagi cywilnej Korze z całą pewnością nie brakowało! Pomagała  chorym na AIDS, brała udział w kampaniach społecznych, opowiadała sie za legalizacją marihuany, za prawem kobiet do aborcji i do samostanowienia, solidaryzowała się z gejami i lesbijkami. W wydanej w 1992 roku autobiografii Podwójna linia życia opisała, jak w dzieciństwie była molestowana przez księdza, co po latach stało się inspiracją dla piosenki Zabawa w chowanego. Otwarcie mówiła o swojej sytuacji zdrowotnej, kiedy pięć lat temu zachorowała na raka jajnika; przyczyniła się do tego, że Ministerstwo Zdrowia wprowadziło na listę leków refundowanych Olaparib, lek uśmieżający ból.

Kora to ikona wolności, pierwsza hipiska...Orędowniczka piękna, swobody i celebrowania życia. Zawsze pozostanie symbolem prawdy i idolką milionów, wzorem wiary w ideały i siłę własnych możliwości. Kora sama tworzyła swoją rzeczywistość, świadomie wpływała na procesy, również państwowości, zmienijącej się władzy i systemów. Zawsze angażowała się społecznie i politycznie. – „Władza rozwala mój kraj. Partia zawłaszcza państwo. To niszczenie mojego szczęścia na finiszu życia. Tego wszystkiego, w co wierzyłam i na co pracowałam – mówiła Kora rok temu w wywiadzie dla „Newsweeka”.

Nie mniej jednak wierzyła w mądrych ludzi, w siłę narodu, w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, rzesze wolontariuszy, mądre i silne  kobiety...takie jak ona! Kora nie przegrała walki z chorobą, żyła do ostatniej chwili, tak jak jakby jutra nie było...

Manaam wydał w sumie 11 albumów studyjnych. Piosenki Kory przeszły do historii polskiej muzyki rockowej. Z Maanamem wylansowała niezliczoną ilość przebojów, między innymi „Boskie Buenos", „Oddech szczura", „Luciolla", „Kocham Cię, kochanie moje", „Szare miraże", „Krakowski spleen", „Róża" czy „Cykady na Cykladach". W 2008 roku zespół zawiesił działalność po 32 latach występów. Kora występowała dalej solowo, również w chorobie, po 3 latach od diagnozy odbyła jeszcze trasę koncertową, ostatnią.

JS

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.