20 lat czekała Francja na kolejny tytuł mistrza świata. To był szalony finał pięknego mundialu. Francja po niesamowitym meczu wygrała z Chorwacją 4:2 i jest najlepszą drużyną świata! Chorwacji na tym mundialu nikt nie był w stanie pokonać, więc w wielkim finale można rzec, że pokonała się sama... najpierw samobójczym golem, a później ręką w polu karnym. Był to mecz ze wszech miar dziwny, nie schematyczny i z pewnością przejdzie do historii ...Chorwaci z uporem szukali sczęścia,  Francuzi nie zapewnili kibicom porywającego widowiska, a sędzia... to też tylko człowiek.

Świat zachwycał się swego czasu wspaniałą Hiszpanią, która co dwa lata wygrywała wielkie turnieje. Kochał hiszpańskich graczy za ich tiki-takę i kunszt futbolu z pierwzej półki...i puchary z lat 2008, 2010 i 2012. Świat może Niemców nie kochał, ale zachwycał się ich boiskowym pragmatyzmem, funkcjonowaniem tej morderczej maszyny, która pomknęła po marzenia czwartej gwiazdki na koszulce w 2014 roku. Gdzieś w tych sportowych wyliczeniach myślimy o Brazylijczykach, Włochach, Argentyńczykach... a Francja zawsze gdzieś zostawała na uboczu.... A jednak Francja ma puchar! Wzruszającym momentem był dla mnie widok zwycięskiejkiej dróżyny cieszącej się pucharen w strumieniach deszczu.

Wielcy faworyci pojechali już dużo wcześniej do domu. Wydawało się, że Niemcy po thrillerze ze Szwecją gdy to w ostatniej minucie doliczonego czasu gry strzelili zwycięską bramkę, dadzą radę i przejdą do 1/8 finału. A jednak nie, bo podopieczni Joachima Löwa odpadli z mundialu po porażce 0:2 z teoretycznie najsłabszą w grupie Koreą Południową. Tego się nikt nie spodziewał, a dyskusja w Niemczech w tym temacie będzie jeszcze długo trwała i analizom końca widać nie będzie.

Polska reprezentacja zawsze chciała dorównać Niemcom .... tak też się stało, gdyż nie wyszła z grupy i szybko pożegnała się z mundialem. Polska wyglądała jak zespół, który nie wiedział, co robić na boisku. Cała drużyna była po prostu nieskoordynowana. Wiadomo, że filar dróżyny Robert Lewandowski potrzebował wsparcia, a pomocnicy delikatnie mówiłc bardzo słabo się zaprezentowali. Niby wiadomo, że bez podań nie ma goli, ale .... Z tąd też frustracja i kolejne przegrane, a końcówka z Japonią  kompletnie nie sportowa. Trenerowi Adamowi Nawałce podziękowano, a przeciwnie Joachim Löw otrzymał kolejną szanse pozostania selekcjonerem z nadzieją na piątą gwiazdkę na koszulce niemieckiej reprezentacji.

Jeszcze dodam, że pomimo świetnej gry Anglików w półfinale niewiedząc czemu [sic]....kibicowałem  i cieszyłem się zwycięstwem reprezentacji Belgii. Dla mnie godnym finału był już na początku w świetny pojedynek Hiszpania i Portugalia....I jeszcze nasuwa się pytanie na ile  nowtoarski na mundialu  system weryfikacji VAR wspomógł sędziów?

Jeśli chodzi o organizację mistrzostw, ze wsząd słychać pochwały ze strony znawców .... infrastruktura była niezła i stadiony na poziomie światowym, a o drobnych niedociągniąciach szybko się zapomni. Najważniejsze, że kibice czuli się w Rosji bezpiecznie i przez Rosjan przyjęci zostali serdecznie i iście po słowiańsku. To widziałem w licznych relacjach reporterskich, a relacje z każdej rozgrywki były technicznie bez najmniejszych zastrzeżeń.

Skończył się mundial i zrobiło się jakoś pusto. Trzeba tylko trochę poczekać i życzyć by podobne emocje towarzyszyły nam na WM już za cztery lata t.j. w 2022 w Katarze.

WL

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.