W 20-lecie działalności antenowej powracamy do audycji polskojęzycznych w rytmie cotygodniowym. Dokładnie 20 lat temu, 1 lutego 1998 roku, w  nowo powstałym obywatelskim Radiu Flora w Hanowerze wyemitowaliśmy pierwszą audycję w języku polskim. Wówczas nadawaliśmy jeszcze w paśmie UKF. Przez ponad 11 lat zespół o zmiennym składzie, ale „stałym trzonie”, realizował co tydzień Polonijny Magazyn Radiowy Polenflug. W marcu 2009 roku Radio Flora straciło licencję na pasmo naziemne i przekształciło się w radio internetowe. Po długich dyskusjach, czy potraktować to wydarzenie jako grubą kreskę i zakończyć polskojęzyczną radiową erę w Hanowerze, czy przejść wraz z macierzystym radiem do internetu, zdecydowaliśmy się na trzecią opcję – założenie własnego podkastu radiowego pod adresem www.radiopolenflug09.de. Równolegle pisząca te słowa kontynuowała polskojęzyczną tradycję w macierzystym Radiu Flora, realizując w każdą pierwszą sobotę miesiąca autorski magazyn Gadu Gadu.

Dwudziestolecie naszej pracy antenowej, które zbiega się z wielkim jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, stało się impulsem do odnowienia działalności zespołu w pierwotnej formie sprzed 20 lat: od maja 2018 słuchać możecie co tydzień Polonijnego Magazynu Radiowego PolenflugNeo w Radiu Flora w Hanowerze. Pod tym wspólnym szyldem prezentujemy autorskie magazyny polskojęzyczne, realizowane przez „stały trzon” oraz kilkoro nowych koleżanek i kolegów.

Comiesięczny cykl rozpoczyna tradycyjnie już audycja Gadu Gadu, w głównej mierze poświęcona życiu hanowerskiej Polonii we wszystkich jego wymiarach, nie stroniąca wszakże i od tematów uniwersalnych. Znajdziecie tu również relacje z innych ośrodków polonijnych w Dolnej Saksonii. Na stałe zagości w magazynie „Salonik Literacki”, który do tej pory z powodu ograniczonego czasu antenowego często musiał ustępować miejsca aktualnościom. Gadu Gadu otwarte jest także na współpracę ze wszystkimi pasjonatami radia, czy ogólnie dziennikarstwa i publicystyki, którzy mieliby ochotę spróbować swoich sił na antenie. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Drugą sobotę miesiąca „zagospodarowuje” zespół nowy i pod kiloma względami niezwykły: Kasia Piątkowska-Durka oraz Marek i Marcel Durka, nasza pierwsza radiowa rodzina. Kasia znana jest już słuchaczom jako autorka znakomitych felietonów, nadawanych przez kilka lat w audycji Gadu Gadu, teraz wspólnie z mężem i synem proponuje własny magazyn „Tête à tête z kulturą”. Znajdzie się w nim miejsce na zapowiedzi, recenzje i komentarze na temat wybranych wydarzeń kulturalnych w Hanowerze i regionie, sylwetki lokalnych artystów o polskich korzeniach oraz odniesienia do tradycji polskiej i europejskiej. 15-letni Marcel, który jest najmłodszym członkiem redakcji w naszej historii, udostępni forum radiowe swoim rówieśnikom. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Sprawy młodzieży i studentów to tematy, które pasjonują od lat także Agnieszkę Foit. W swoich magazynach informuje zarówno o codziennych aspektach życia tej grupy hanowerskiej Polonii, jak i o wydarzeniach szczególnych, jak spotkania projektowe, wyjazdy, koncerty, nowe formy nauki języka polskiego czy sposoby bliższego poznawania historii, kultury i krajobrazowej urody kraju naszego pochodzenia.

Agnieszka Foit oraz Teresa Czaniecka-Kufer i Katarzyna Zentner-Smith, wszystkie od dwóch dekad związane z polskojęzycznym radiem w Hanowerze, dzielą między siebie pozostałe comiesięczne soboty.  Od czasu do czasu użyczamy także miejsca antenowego debiutantom. I tak drugiej połowie maja swoją pierwszą autorską audycję, poświęconą polsko-niemieckiej wymianie szkolnej, zaprezentuje korespondentka PolenflugNeo z Brunszwiku Sophie Delest.

Teresie Czanieckiej-Kufer najbardziej leżą na sercu sprawy socjalne naszej społeczności. Na swoim koncie ma m.in. liczne audycje z cyklu: „Nowa Polonia – szanse i wyzwania”, gdzie zajmowała się przykładowo sytuacją polskich opiekunek 24-godzinnych, budowlańców , młodych przedsiębiorców, czy pracowników dużych koncernów oddelegowanych do pracy w Niemczech. Temu nurtowi pozostaje wierna w audycja autorskich, nie zawężając jednak doń ściśle spektrum prezentowanych tematów, które – jak mówi – przede wszystkim podsuwa życie.

Katarzyna Zentner-Smith z kolei zainicjowała cykl: „Twoje prawa zawsze z tobą. Walizka pełna praw”, mający na celu informowanie przybywających do Dolnej Saksonii Polaków o ich sytuacji prawnej w Zjednoczonej Europie. W działalności radiowej wykorzystuje m.in. doświadczenia z pracy kierowanej  przez siebie poradni dla pracowników migrujących. Na drugim biegunie jej zainteresowań znajdują się współczesna muzyka polska i sztuki piękne, uprawiane przez licznych reprezentantów hanowerskiej Polonii.

Polonijnego Magazynu Radiowego PolenflugNeo w internetowym Radiu Flora w Hanowerze możecie słuchać  w każdą sobotę o godzinie 12.00 oraz w każdy poniedziałek o godz. 13.00 (powtórka) pod adresem www.radioflora.de jako livestream, odbierany przez wszelkiego rodzaju komputery oraz smatfony. Szczegółowy program każdej audycji publikowany jest z tygodniowym wyprzedzeniem w portalu hanowerskiej Polonii www.polskadomena.de, pod zakładką „Kultura/Kalendarz Hanower”. Zapraszam do słuchania, komentowania i podrzucania tematów, a także do antenowej współpracy. Kontakt z zespołem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem: PolenflugNeo.

Grażyna Kamień-Söffker

 

KALENDARIUM

  

Newsletter

 

 

PORTA POLONICA

  

POLONIA - MEDIA

 

  KWARTALNIK  POLONIJNY

 

 

 

Wir verwenden Cookies für die Funktionen auf unserer Website und um die Erfahrung unserer Nutzer zu verbessern.